Ivan ĆELIĆ: Novi modeli sustava podrške za mentalno zdravlje mladih

Izvor: pixabay.com
0
Studija u koju je bilo uključeno gotovo 24 000 adolescenata u dobi između 11 i 18 godina, a koju su proveli timovi sa Sveučilišta u Oxfordu i Sveučilišta u Cambridgeu otkriva da adolescenti imaju čitav niz različitih tipova podrške, uključujući neformalnu (kao što su prijatelji i obitelj), poluformalnu (poput podrške u školi) i formalnu (kao što su službe za mentalno zdravlje djece i adolescenata).
Dok je podrška prijatelja i obitelji visoko ocijenjena u smislu pomoći, neke usluge – uključujući online podršku i telefonske linije za pomoć, kao i formalnije usluge zdravstvene i socijalne skrbi – nisu ocijenjene kao pozitivne. Istraživači kažu da njihovi rezultati naglašavaju važnost prepoznavanja spektra podrške koju mladi koriste i pozivaju na ozbiljno preispitivanje usluga mentalnog zdravlja za adolescente.
Evo rezultata:
– 27% mladih je izjavilo da je koristilo neki oblik podrške za svoje mentalno zdravlje u prethodnoj godini, a od toga je više od polovice koristilo barem dva oblika podrške
– 23% je imalo pristup “neformalnoj” podršci, poput roditelja, skrbnika i prijatelja. Većina njih (između 87 i 91%) smatra da je ova podrška korisna, uključujući one s izraženijim simptomima tjeskobe i depresije
– 9.7% je imao pristup “poluformalnoj” podršci, uglavnom od školskih timova za mentalno zdravlje ili drugih odraslih osoba u školi. Ostali odrasli u školi i vršnjaci mentori smatraju se najkorisnijima (82% odnosno 74%).
– manje od 1% ispitanih mladih pristupilo je online podršci i podršci putem telefonske linije za pomoć, na koje se gledalo manje povoljno od drugih oblika “poluformalne” podrške (nešto više od polovice onih koji su ih koristili smatra ih korisnima)
– nešto manje od 7% mladih pristupilo je “formalnoj” podršci, poput one koju pružaju Službe za mentalno zdravlje djece i adolescenata (CAMHS), obiteljski liječnik, privatni terapeut ili savjetnik.
– “formalna” podrška općenito se smatrala manje korisnom od drugih oblika podrške. 55.5% onih koji su koristili CAMHS smatralo ga je korisnim.
Profesorica Mina Fazel, profesorica dječje i adolescentne psihijatrije na Sveučilištu Oxford i glavna istraživačica u studiji OxWell, kaže: “Naša analiza naglašava više načina na koje adolescenti traže podršku u formalnim, poluformalnim i neformalnim mrežama. Posvećeni smo korištenju rezultata za pomoć u informiranju o tome kako poboljšati usluge mentalnog zdravlja i podršku studentima, posebno onim mladima kojima je najteže dobiti pomoć i često trebaju najveću podršku.
“Već koristimo podatke kako bismo povjerenicima za mentalno zdravlje i donositeljima odluka pokazali kako se usluge mogu učinkovitije prilagoditi za podršku mladima, kao što je pronalaženje načina za podršku mladima koji pomažu svojim prijateljima.”
Istraživači kažu da usluge mentalnog zdravlja i podršku treba razvijati i pružati uz razumijevanje da mladi često traže višestruke izvore podrške i da je neophodno bolje razumijevanje onoga što bi željeli od usluga.
Vrijeme je za radikalno preispitivanje načina na koji pružamo podršku mentalnom zdravlju koja ispunjava potrebe i očekivanja današnjih mladih. Više zajedničkog rada između obitelji, škola i zdravstvenih djelatnika je ključno, posebno za ranjivije mlade.”
Izvornik: White SR, Soneson E; OxWell Study Team; Fazel M. Networks of care for the modern adolescent. Psychol Med. 2024 Dec 19:1-14.
Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.