Dugogodišnjim proučavanjem dalmatinske kulturne prošlosti, prije svega srednjovjekovne, praćenim jednako intenzivnim društvenim angažmanom na bazi svakodnevice, Ivo je Babić ostvario djelo trajne vrijednosti. Neki od ponajboljih objavljenih znanstvenih rezultata toga i takvog opusa – znanstvenih u najužem smislu te riječi – odabrani su kao poglavlja ove knjige
Ona se mogu čitati zasebno, kao pojedinačne studije što osvjetljavaju određene aspekte urbanizma, arhitekture, skulpture, duhovne kulture, antroponomastike, genealogije, heraldike, hagiografije, epigrafije, fenomena spoliranja, ikonografije arhitekture, arhitektonskog kontinuiteta, atributivnih problema vezanih uz izvjesnu umjetninu, ili pak crkvene povijesti. Ali, iste te studije mogu se čitati i u neposrednoj sukcesiji, a da se ipak ne izgubi nît kontinuiteta među njima; štoviše, prirodno se nadovezuju jedna na drugu, tvoreći gotovo sintetsko štivo.
Ono što ih čini jedinstvenim i neodvojivim tekstualnim gradivom jest prije svega autorovo stalno nastojanje da u što je moguće većoj mjeri rekreira društvenu stvarnost davno prohujalih vremena, kao i mehanizme njezina funkcioniranja. U tom je smislu Ivo Babić na stranicama ove knjige ugradio nemali broj mjesta iz dalmatinske društvene povijesti što tvore kontekst bez kojega ni zbilja naše srednjovjekovne prošlosti nije valjano razumljiva.
U knjizi je odabrano 20 znanstvenih članaka posvećenih raznovrsnim temama iz dalmatinske povijesti i umjetnosti od kasnog kršćanstva do XV. stoljeća. To su studije posvećene mitu o podrijetlu grada Splita, studije posvećene građevinama kapitalnim za poznavanje dalmatinske kasnoantičke i srednjovjekovne umjetnosti te dokumentima dragocjenim za izučavanje dalmatinskog srednjovjekovlja. Ovom knjigom prof. Babić pokazuje kako se može znanstveni diskurs pretvoriti u uzbudljivo, beletrizirano štivo koje može privući široku kulturnu javnost ne samo u hrvatskim nego i širim razmjerima.
Knjiga je opremljena fotografijama i nacrtima, te Kazalima.