Izvješće SOA-e: Najveći izazovi za sigurnost RH dolaze iz jugoistočnog susjedstva
Sigurnosna situacija u Hrvatskoj je stabilna i trenutno ne postoje naznake niti vidljivi potencijali njezine značajnije destabilizacije.” – jedan je od zaključaka javnog godišnjeg Izvješća Sigurnosno – obavještajne agencije
Sigurnosna situacija u Hrvatskoj je stabilna i trenutno ne postoje naznake niti vidljivi potencijali njezine značajnije destabilizacije.” – jedan je od zaključaka javnog godišnjeg Izvješća Sigurnosno – obavještajne agencije.
Izvješće sadržava i primjere medijskih objava kojima se želi diskreditirati Hrvatsku
Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) objavila je peto javno izvješće koje obuhvaća razdoblje od 2018. godine do danas (statistički podaci odnose se na 2018.).
Statistika izvješća pokazuje povećani opseg poslova kao i veću fokusiranost na izvješćivanje državnog vrha i međunarodnu suradnju. Stanje sigurnosti u javnom izvješću prikazano je kroz tri razine: globalna i europska sigurnost, stanje sigurnosti u Republici Hrvatskoj i stanje sigurnosti hrvatskog jugoistočnog susjedstva kao glavnog izvorišta nestabilnosti za Republiku Hrvatsku.
Hrvatski državljani u ISIL-u
Stanje u europskom okruženju, stoji u izvješću, karakterizira sukob između Zapada i Rusije, ističe se slučaj trovanja Sergeja Skripala i pogoršanje odnosa s Rusijom nakon toga. Pojas nestabilnosti oko Europe (Sjeverna Afrika, Bliski istok, Ukrajina) i dalje generira razne izazove: migracije, terorizam, krizna žarišta.
Posebno izraženu prijetnju predstavlja mogući povratak džihadista iz Sirije nakon poraza ISIL-a. Radi se o tisućama džihadista iz Europe koji su bili pripadnici najveće terorističke organizacije na svijetu i koji se trenutno nalaze u kurdskom zarobljeništvu.
Javno izvješće konstatira da je Republika Hrvatska sigurna i stabilna demokracija. Sigurnosna situacija u Republici Hrvatskoj je dobra i trenutno ne postoje naznake niti vidljivi potencijali njezine značajnije destabilizacije.
SOA javno daje nove podatke o hrvatskim državljanima u ISIL-u, prvi put se navodi da je od sedam osoba s hrvatskim državljanstvom u ISIL-u, njih dvoje muškaraca koji su po raspoloživim podacima poginuli (a koje tek treba potvrditi), dok je pet žena koje se s djecom po raspoloživim podacima uglavnom nalaze u kurdskim kampovima za civile u Siriji.
Diskreditacija Hrvatske medijskim objavama
Ekstremizmi u Hrvatskoj, po bilo kojoj osnovi (nacionalni, vjerski, lijevi, desni) nemaju snagu ni pokretački potencijal, stoji u izvješću.
Izvješće obrađuje i rad SOA-e u zaštiti gospodarskog sustava i ulogu SOA-e u slučaju Agrokor kao potpore drugim nadležnim državnim tijelima. Obrađuje i temu energetske sigurnosti, s posebnim naglaskom na značaj LNG terminala na Krku u jačanju šire europske energetske sigurnosti.
Izvješće sadržava i primjere medijskih objava kojima se želi diskreditirati Republiku Hrvatsku. U izvješću se nalaze naslovi i podnaslovi objava BiH portala Žurnal u kojima se SOA-u lažno optužilo za naoružavanje salafita u BiH. Navodi se da je Žurnal već i ranije objavljivao lažne vijesti poput objave da je šef ruskih obavještajaca Nikolaj Patrušev boravio u Trogiru prošle godine.
Najveći izazovi za sigurnost Republike Hrvatske dolaze iz jugoistočnog susjedstva koje je još uvijek izvan euroatlantskih integracija i gdje još nije postignuta stabilnost. Ulazak Crne Gore u NATO i pozivnica Sjevernoj Makedoniji pokazuju postojanje euroatlantske perspektive za države susjedstva te označavaju širenje zone stabilnosti u hrvatskom susjedstvu, navodi SOA u izvješću.
Također ističe pokušaj državnog udara u Crnog Gori dan uoči parlamentarnih izbora s ciljem sprječavanja ulaska Crne Gore u NATO, a za što je sud u Podgorici osudio 14 ruskih, srpskih i crnogorskih državljana.
U jugoistočnom susjedstvu postoji brojni problemi s terorizmom i islamističkom radikalizacijom. Oko 1000 osoba iz susjedstva je otišlo u Siriju i Irak i moglo bi se dogoditi da se veliki broj tih osoba vrati u matične države, što predstavlja veliki sigurnosni rizik. Kao ilustracija izdvojena su dvojica terorista ISIL-a iz BiH koji su snimljeni kako se predaju kurdskim snagama u Siriji.
Kao dio preventivnog rada SOA navodi i razgovore koji se obavljaju na granici sa stranim državljanima za koje postoje sumnje da podupiru terorizam. Radi se o razgovorima zbog kojih su BiH mediji (posebice Žurnal) pokušali SOA-u prikazati kao službu koja isljeđuje nevine građane BiH, a da nisu naveli da se u svim slučajevima radilo o radikalnim islamistima i pobornicima ISIL-a koji su tranzitirali preko hrvatskog teritorija.
Sukladno Strategiji nacionalne sigurnosti, Javno izvješće kratko se osvrće na stanje vezano uz konstitutivni položaj Hrvata u BiH te manjinska prava Hrvata u Srbiji.
Sukladno Strategiji nacionalne sigurnosti, jedan od četiri temeljna nacionalna interesa Republike Hrvatske je i briga o ravnopravnom položaju, suverenitetu i opstanku hrvatskog naroda u BiH te položaju hrvatske nacionalne manjine u drugim državama.
Položaj Hrvata u BiH obilježavaju nastojanja za dostizanje, postupno umanjene, političke jednakopravnosti s ostala dva konstitutivna naroda, a u skladu s postojećim ustavnim uređenjem BiH i Daytonskim sporazumom.
U međunarodnom kontekstu, ističe se činjenica da se hrvatski narod i njegovi izabrani predstavnici u BiH u pojedinim političkim krugovima i medijima prikazuju kao protivnici europskih i euroatlantskih integracija i vrijednosti, čime se želi oslabiti vjerodostojnost hrvatskih zahtjeva u BiH za dostizanjem ustavne jednakopravnosti kod političkih krugova NATO-a i EU.
Nastavlja se trend ekonomskog iseljavanja Hrvata iz BiH, koje zajedno s posljedicama ratnih protjerivanja, prijeti opstanku tamošnjih Hrvata i multietničkom karakteru bosanskohercegovačke države.
U izvješću se posebno naglašava međunarodna dimenzija rada SOA-e i orijentiranost na međunarodna partnerstva.
Jedno poglavlje posvećeno je Protuterorističkoj skupini (Counter Terrorism Group – CTG) koju čini 30 sigurnosnih službi članica EU-a, Norveške i Švicarske.
SOA je članica CTG-a od 2013. godine, a 2020. preuzet će predsjedanje CTG-om. SOA je i 2018. bila domaćin NATO protuterorističkog panela u Opatiji. Ovo je posebno značajno u kontekstu optužbi iz BiH da Hrvatska podupire terorizam, što je apsurdno.
Javno izvješće se bavi i kibernetičkom sigurnošću, pa se jedno poglavlje bavi državno sponzoriranim kibernetičkim napadima protiv RH (tzv. APT napadi) kao i značajem sve većeg broja informacija u kibernetičkom prostoru (tzv. Big Data) u sigurnosno-obavještajnom radu.
APT napade provode hakerske skupine od kojih su najpoznatije Sofacy i Turla. U izvješću je predstavljen jedan primjer iz prakse rada SOA-e u kojem je uspješno spriječen jedan APT napad jer je osoba koja je bila meta prepoznala mogućnost hakerskog napada.
Posebno poglavlje bavi se hibridnim djelovanjem, odnosno korištenjem tzv. trolova u plasiranju lažnih vijesti i dezinformacija preko društvenih mreža, kao primjer takvog djelovanja.
Transparentnost SOA-e je zasebno poglavlje u kojem se opisuju razlozi za izdavanje javnih izvješća, kao što to čine druge sigurnosne službe. Javno izvješće daje i primjere javnih izvješća drugih službi (npr. njemačke, nizozemske, estonske, švicarske…)
Završno poglavlje govori o zapošljavanju u SOA-i i poziva sve zainteresirane da se jave. SOA nudi tri kategorije poslova: operativci, analitičari i računalni stručnjaci. Za svako od kategorija su napisane karakteristike, pa se svi zainteresirani mogu javiti. Operativce SOA zapošljava na području cijele Republike Hrvatske.
Cijelo izvješće pročitajte OVDJE
Izvor: kamenjar.com