Najslavniji svetac od Hrvata

Prvi svetac hrvatskog roda – sveti Nikola Tavelić – rodio se oko godine 1350. u okolici Šibenika (ili Šibeniku). Potjecao je iz stare hrvatske plemićke obitelji Tavelić ili Tavilić, koja se u gradskim ispravama spominje već od početka 14. stoljeća…

Najstarija poznata slika sv. Nikole Tavelića, rad nepoznatog autora, pred kojom je 21. lipnja 2020. proslavljen jubilej „50 godina Tavelićeve kanonizacije“, na dan kada je Tavelić kanoniziran u Rimu 1970. godine. Oko slike je postavljen svečani okvir, djelo grafičara Hrvoja Ljubića, s reljefima mjesta značajnih u životu sv. Nikole: Šibenik, grad u Bosni, Jeruzalem, Rim. U ovoj jubilarnoj Godini sv. Nikole Tavelića ova slika hodočasti po župama cijele Hrvatske.
0

Prvi svetac hrvatskog roda – sveti Nikola Tavelić – rodio se oko godine 1350. u okolici Šibenika (ili Šibeniku). Potjecao je iz stare hrvatske plemićke obitelji Tavelić ili Tavilić, koja se u gradskim ispravama spominje već od početka 14. stoljeća…

Poslanje u Bosni

S obzirom na porast i jačanje tzv. krstjana i krivovjerne Crkve bosanske, dolazi do zajedničkog djelovanja pape i hrvatsko-ugarskih kraljeva. Papa Grgur XI. pozvao je 1372. šezdesetak franjevaca za misiju u Bosni, među kojima je bio i Nikola. Ondje je proveo dvanaest godina…

Misionar u Svetoj zemlji

Nakon Bosne, svoj misionarski rad iskušao je među muslimanskim Saracenima, što je u franjevačkom redu slovilo za jedan od težih pothvata. Držeći da će Saracene najlakše pridobiti ako pridobiju njihova poglavara, po primjeru njihova osnivača sv. Franje, Nikola se sa subraćom zaputio upravo k njemu…

Pred jeruzalemskim sudcem

Kad ih uvedu pred kadiju, oni odmotavši svoje papire, ispisane na arapskom jeziku, ali s latinskim slovima, počnu čitati i razlagati veleći: Prvo: Vaš zakon nije dan od Boga, niti je Božji… Drugo: Vaš je zakon najgori… Također mi velimo, da je vaš zakon osuđenja i laži i da u njemu nema ni truna istine… Zato vam velimo, da po sv. Evanđelju i po nauci Gospodina našega Isusa Krista, vi se tako ne možete spasiti…

Osuda i mučenička smrt

Tako su ih bili izbili i izranili, da su svi držali, da su već mrtvi… Zatim ih dade zatvoriti u groznu tamnicu i svezati o četiri stupa, da njihovo tijelo ne bi moglo počivati. U ovim groznim mukama ostanu tri dana bez jela i pića… Ovako izmrcvarena tjelesa bace na već pripravljenu vatru… ali tjelesa ostadoše nesažežena…

Vijest o njihovu mučeništvu pronijela se diljem Europe, a Nikolino štovanje ubrzo je počelo u njegovu šibenskom kraju, osobito od 16. stoljeća kada ondje prodiru Turci.

 

Izvor: tavelic.vigilare.hr

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.