U Zagrebu otvorena izložba Teodorine ikone
U srijedu, 8. prosinca 2021. godine u Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu otvorena je međunarodna izložba Mirjane Nikolić pod nazivom „Teodorine ikone“ koje su rađene u jedinstvenoj tehnici kolaža. Izložbu je svečano otvorio msgr. Milan Stipić, vladika križevački
U srijedu, 8. prosinca 2021. godine u Napretkovom kulturnom centru u Zagrebu otvorena je međunarodna izložba Mirjane Nikolić pod nazivom „Teodorine ikone“ koje su rađene u jedinstvenoj tehnici kolaža. Izložbu je svečano otvorio msgr. Milan Stipić, vladika križevački.
U ime organizatora izložbe HKD-a Napredak – Napretkovog kulturnog centra prisutne su pozdravili Goran Štrbac, član Uprave Napretkovog kulturnog centra, a dopredsjednica Centra profesorica Vanda Babić i tim povodom održala prigodan kraći govor.
Ova izložba otvara se u vrijeme adventa, pa uz svoje umjetničko značenje ima i svoju duhovnu, ekumensku i međureligijsku dimenziju. Svojim radovima kroz odabir likova na ikonama, specifičnom tehnikom kolaža i izborom materijala od kojih su izrađene ikone, na suptilan način pravi mostove između Istoka i Zapada.
O radovima Mirjane Nikolić govorio je fotograf Dražen Zetić koji je s njom u više navrata surađivao u različitim umjetničkim projektima.
„Ovu međunarodnu izložbu radova u kolažu nazvali smo i ekumenskom, prvenstveno po njezinoj osnovnoj namjeri, budući da želi pridonijeti pomirenju i jedinstvu kršćana. Nadahnuta je Teodorinom gestom svekolikog pomirenja i posvećena je zajedništvu, suglasju i slozi Kristovih nasljedovatelja i svih pripadnika ljudskoga roda.
U bogatoj literaturi o ikonama poznata je činjenica da su ikone kroz svoju burnu povijest, još od samih početaka kršćanstva, oduvijek pronosile i duh simboličke baštine jednoga vremena, te svojom čudotvornošću (npr. ikona Presvete Bogorodice Trojeručice), uvijek bivale zrcaljenje božanske stvarnosti i njegov odjek u svijetu. Stoga je i ova izložba radova, motivirana tim vrijednim spoznajama, uznastojala i sama donekle biti svojevremeni inovacijski obol, ponajprije u samom izboru predstavljanja različitih etnografskih obrisa u civilizacijskim podnebljima Istoka i Zapada“, rekao je Zetić u svom govoru.
Umjetnica Mirjana Nikolić zahvalila je organizatoru izložbe, a o svojim radovima nije željela posebno govoriti već je ostavila da oni sami „govore o sebi“. Izrazila je zadovoljstvo da ponovno može izlagati u Zagrebu, a posebno u Napretku čiji je član i suradnik u projektima.
Mirjana Nikolić dolazi iz Pančeva (Republika Srbija) i nakon završenog studija dizajna u Beogradu i specijalističkog studija za menadžment posvetila se crkvenoj umjetnosti. Završila je Master akademske studije na programu Crkvene umjetnosti (modul mozaik) na Akademiji SPC-a za umjetnost i konzervaciju. Do sada je izlagala na dvadeset i jednoj samostalnoj izložbi i četrnaest kolektivnih izložbi u Srbiji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Sloveniji i SAD.
Njeni radovi u kolažnoj tehnici našli su svoje mjesto u katalogu „Kršćanska umjetnost“ za 2018. i 2019. godinu u izdanju Moskovske Patrijaršije Ruske Pravoslavne Crkve. Tijekom 2020. godine dobila je za svoj rad dvije prestižne nagrade: Veliku nagradu „Natječaj Mihajla Pupina“ u Idvoru i prvo mjesto na likovnom natječaju „Tehnologija budućnosti“ u Ljubljani.
I na kraju službenog dijela programa, o izložbi i ikonama govorio je msgr. Milan Stipić, vladika križevački koji je izložbu svečano otvorio. U svom govoru vladika Stipić je naglasio da se ikonu ne može promatrati samo estetski, nego, i duhovno, i religijski, i kulturno, te je upravo zato ova izložba posebna jer ona nam sve to daje kao jedan zajednički zbir svih tih vrijednosti. Napomenuo je kako su ikone u posljednje vrijeme jako popularne u zapadnoj kulturi te da za njihovu kupnju vlada veliko zanimanje iz estetskih razloga, ali također i iz duhovnih i religijskih razloga. Prošle subote, povodom 340. obljetnice osnutka Grkokatoličkog sjemeništa u Zagrebu otvoren je Muzej sakralne umjetnosti koji je izložio i veliki broj ikona. Vladika Stipić prisutne je pozvao da ga posjete i upoznaju njegovo kulturno bogatstvo.
Otvorenje izložbe svojim nastupom uveličali su bogoslovi Grkokatoličkog sjemeništa na zagrebačkom Gornjem gradu koji su izveli dvije pjesme.
Otvorenju izložbe prisustvovali su predstavnici Bokeljske mornarice te grupa mladih iz Brazila.
Izvor: hkdnapredak.hr