Biram DOBRO

… jer BUDUĆNOST nema drugo IME!

Kultura

Lidija ŠPANIČEK: O bokeškim crkvama u Muzeju grada Požege

Poštovani uzvanici, ljubitelji  umjetnosti, fotografije i kulturne baštine,

Danas na otvorenju izložbe Riznica duha jugoistočnog Jadrana“ mi smo posjetitelji jednog značajnog muzejskog događanja, ali mi smo ujedno i putnici  kroz prostor i vrijeme.

Mi putujemo zahvaljujući fotografu Draženu Zetiću koji je pred nas izložio svoje 30 fotografije koje nas vode kroz slojevitu povijest, duhovnu dubinu i kulturni identitet jednog izuzetnog kraja, Boke kotorske i Crnogorskog primorja.

Dražen Zetić se koncentrirao na  izuzetno značajnu cjelinu kulturne baštine Hrvata na Jugoistočnom Jadranu. On prati  kako ono važno sačuvano, tako i sporedne detalje. Snima monumentalno, ali i napušteno i ruševno, približava nas onom nepoznatom ili zaboravljenom, koje samo za sebe živi i traje čuvajući materijalnu uspomenu, vjeru, upornost i kulturnih slojeva Carigrada, Apulije, Dalmacije i Venecije.

Fotograf je u pristupu tih, suzdržan u stalnom sabranom razmišljanju. U otkrivanju motiva koji svjedoče i čuvaju život hrvatskog naroda na ovom prostoru on se koncentrira na jednostavnost i cjelinu motiva u kojem se čuva snaga  

U vremenu kada ubrzana svakodnevica briše tragove prošlosti, Dražen Zetić svojim fotoobjektivom  za nas zaustavlja trenutke kako bi ih spasio od zaborava.

On se poslužio tehnikom, ali i  svojim dubokim osjećajem za kulturnu baštinu Hrvata katolika na jugu Jadrana.

Fotograf ne bira samo arhitektonsko zdanje on bira poseban trenutak trenutke kada zrake svjetlosti još više naglašavaju njihov značaj ili kada sjena produbljuje njihovu vrijednu patinu ili fragmente  umjetničkih djela.

Dražen Zetić nas vodi ka crkvama, samostanima, kapelicama i zvonicima i drugim njihovim sačuvanim detaljima. Crkva sv. Jurja visoko nad Kotorom, Gospa od Snijega u Škaljarima,  benediktinski samostana sv. Jurja sačuvan u tragovima ispred Perasta, svetište Gospe od Milosti, sve su to motivi fotografija  koji dokumentiraju duh mjesta oblikovanog u kamenu.

Tu je monumentalna arhitektura Kotora i Perasta, ruševine srednjovjekovnih crkava skrivenih u maslinicima, na planinskim proplancima i u napuštenim selima  koju su mogli graditi samo nadahnuti i srčani majstori čiji rad se u izrazu i umijeću može nazvati umjetnošću.

Izložene fotografije su estetski prizori i vizualni zapisi naroda koji je živio ili živi na snimljenom tlu. Oni su tiha molitva u svjetlu i sjeni. Svaka od fotografija ima obilježje vremena i suptilnu prisutnost duhovnosti.

U današnjem vremenu, kada se identiteti često svode na površne oznake, ova izložba podsjeća  na to kako prava kulturna i duhovna vrijednost leži u dubini – u riznici duha, kako sam naslov govori. Ona nas poziva na otkrivanje južnojadranskog krajolika gdje su sjedinjeni  ljepota, vjera i kulturna baština.

Ova je izložba, može se reći, najzrelija izložba posvećena Boki, jer je rezultat istraživanja fotografa, koji je svojim radom stvorio kroniku vremena, prostora i tišine koja se može najbolje vidjeti  i osjetiti pogledom u tišini.

 

 

Lidija Španiček, prof.

Gradski muzej Požega

Požega, 4. srpnja 2025. godine

 

 

 

 

 

LEAVE A RESPONSE

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tekstovi Uredništva, gostujućih autora ili iz drugih medija.