Einstein i Mann o ubojstvu Šufflaya u Zagrebu 1931. godine
Jeste li znali da je Albert Einstein 1931. godine u Berlinu, zajedno s književnikom Heinrichom Mannom, potpisao pismo kojim osuđuje režimsko ubojstvo hrvatskog znanstvenika Milana Šufflaya?
Na današnji dan 1955. godine umro je jedan od najslavnijih znanstvenika svih vremena, Albert Einsten. Einsteinovo najpoznatije dostignuće je razvijanje teorije relativnosti, koja je nedavno i potvrđena. A jeste li znali da je Albert Einstein 1931. godine u Berlinu, zajedno s književnikom Heinrichom Mannom, potpisao pismo kojim osuđuje režimsko ubojstvo hrvatskog znanstvenika Milana Šufflaya?
Šufflay je te godine mučki ubijen hladnim oružjem na svom kućnom pragu od strane članova organizacije Mlada Jugoslavija. Kako je djelovao proturežimski, Šufflay nije bio u milosti Kraljevine Jugoslavije. 1920-je bio i jedan od glavnih ideologa Hrvatske stranke prava i tražio je da hrvatski narod bude dio zapadne civilizacije, istovremeno tvrdeći da su pravaši u sukobu s Beogradom.
Evo što su o Šufflayevu ubojstvu pisali Einstein i Mann Međunarodnom udruženju za ljudska prava u Parizu:
‘Istaknuti prijatelji!
Ne možemo dopustiti da prođe prilika da upozorimo Međunarodno udruženje za ljudska prava na događaje koji su doveli do ubojstva hrvatskog znanstvenika dr. Millana Šufflaya 18. veljače. Kada je znanstvenik išao kući tog dana, na ulici Zagreba je napadnut odostraga i, prema izvještajima koje smo primili, ubijen željeznom šipkom. Idući dan podlegao je teškim ozljedama. Pokopan je na zagrebačkom groblju Mirogoj 22. veljače, kraj drugih hrvatskih mučenika.
Profesor Milan Šufllay je bio poznat po svojim brojnim istraživačkim člancima i aktivnostima. Zagrebačke novine, ipak, nisu mogle izvještavati o aktivnostima ovog znanstvenika. Obavijest o smrti je oduzeta, a telegrami sućuti se nisu smjeli slati. Nije bilo dozvoljeno objaviti vrijeme pokopa, a vješanje zastave tugovanja na zgradu sveučilišta bilo je zabranjeno.
Studenti koji su bili na pogrebu su protjerani iz Zagreba od strane policije, a hrvatske nacionalne trobojnice koje su ukrašavale vijence su uklonjene.
Ime ubojice, Branka Zwegera, se zna. Organizacija čiji je član je također poznata (Mlada Jugoslavija). Znano je da je ubojstvo dogovoreno u noći između 11 i 12. veljače u stanu koji pripada zapovjedniku grada, generalu Belimarkoviću. Brkić, Godler, Marčec i ubojica Zwerger su članovi Mlade Jugoslavije, organizacije koja je sudjelovala u atentatu. Unatoč tome, zagrebačka policija je objavila 19, veljače da je ubojica nepoznat.
Sljedeće činjenice su prethodile ubojstvu profesora Šufflaya:
1. Prilikom posjete kralja Srbije Zagrebu u siječnju, velik broj poznatih ličnosti – hrvatski vođa dr. Vlatko Maček, dr. Ante Trumbić, dr. Mile Budak, sveučilišni profesori dr. Filip Lukas, dr. David Karlović, dr. Milan Šufflay i drugi – su dobili prijeteća pisma s potpisom ‘Za kralja i otadžbinu’, prema kojima će njihovi i životi njihovih obitelji biti u opasnosti ako bude demonstracija ili prosvjeda tijekom posjeta.
2. Kralj Aleksandar je održao javni govor terorističkoj organizaciji Mlada Jugoslavija, u kojoj je govorio o uklanjanju hrvatskih predstavnika koje je izabrao narod, što je i proveo u djelo. Rekao je: ‘Uklonio sam zastupnike’. On je inicirao i dao zapovijed da formalno uklanjanje iz parlamenta postane i fizičko, trajno, uklanjanje. 20. lipnja 1928. kada su hrvatski vođe ubijeni u parlamentu u Beogradu, treba biti uzet kao nit vodilja.
3. Nakon toga, vladini mediji su tražili od javnosti ubojstvo hrvatskih vođa. O tom se pisalo u vladinim novinama Naša sloga u Sušku 19. veljače: ‘Glave će biti razbijane’.
4. Iste noći, profesor Šufflay je ubijen u Zagrebu. Drugi primjer otvorenog poziva na ubojstvo je članak od 28. veljače u splitskim novinama Zastava, dok su ostali pozivi objavljeni u mariborskim novinama Jugoslaven. Neki članovi Mlade Jugoslavije koji su imali zadatak obaviti ubojstvo Hrvata u stranim zemljama, su 12. ožujka u Beču uhvaćeni u pripremama za ubojstva i predani su bečki sudovima na postupanje.
Delegacija hrvatskih nacionalnih zastupnika predala je Ligi naroda u Ženevi memorandum datiran na 25. siječnja 1930. koji je poslan i vladama i organizacijama svih kulturnih država, u kojem se upozorava na situaciju u Hrvatskoj. Memorandum je bio optužba pred cijelim svijetom protiv apsolutističke vladavine Kralja Srbije i protiv terora i horora vladavine protiv hrvatskog naroda. Kako činjenice pokazuju, strava je od tada postala samo gora. S obzirom na alarmantno stanje stvari, tražimo od vas, Međunarodne organizacije za ljudska prava, da poduzmete sve potrebne mjere da stanete na kraj ovoj beskrajnoj i nasilnoj tiraniji.
Ubojstvo kao sredstvo postizanja političkih ciljeva se ne smije tolerirati.
Slavljenje ubojica kao nacionalnih heroja se ne smije tolerirati.
Smatramo da je dužnost Međunarodne organizacije za ljudska prava da traži od svih koji poštuju slobodu i ljudska prava nacija, da se suprotstave tiraniji koja vlada Hrvatskom i počnu dostojanstvene prosvjede. Sve zemlje, osobito Francuska, Njemačka, Poljska, Austrija, mjesta gdje Međunarodna organizacija za ljudska prava djeluje, imaju odgovornost djelovanja kao štit za ovu malu, miroljubivu i prosvijetljenu naciju.
Čekamo vaš odgovor i šaljemo vam srdačne pozdrave.
Njemačka liga za ljudska prava
Albert Einstein
Heinrich Mann
Travanj 1931., Berlin
Izvor: www.croexpress.eu