KS-ova knjiga koju je preporučio papa Franjo: ‘Iz nje svi možemo učiti’
Krajem proljeća, na jednoj od svojih audijencija čija je tema bila usmena molitva, papa Franjo preporučio je jednu knjigu „iz koje svi možemo učiti“. Riječ je o knjizi Ispovijesti ruskog hodočasnika svojem duhovnom ocu koju je na hrvatskome jeziku objavila Kršćanska sadašnjost još 1985. godine, a otada je doživjela svoje 4. izdanje
Krajem proljeća, na jednoj od svojih audijencija čija je tema bila usmena molitva, papa Franjo preporučio je jednu knjigu „iz koje svi možemo učiti“. Riječ je o knjizi Ispovijesti ruskog hodočasnika svojem duhovnom ocu koju je na hrvatskome jeziku objavila Kršćanska sadašnjost još 1985. godine, a otada je doživjela svoje 4. izdanje.
“Svi možemo učiti od postojanosti onog ruskog hodočasnika o kojem govori glasovito djelo duhovnosti koji je ovladao umijećem molitve ponavljajući nebrojeno puta isti zaziv: ‘Gospodine Isuse Kriste, Sine Božji, smiluj se meni grešniku (usp. KKC 2661; 2667)’”, rekao je Franjo te dodao:
“Samo to je ponavljao. Ako se milost izlila u njegov život, ako je molitva jednoga dana postala tako žarka da je osjetio prisutnost Kraljevstva ovdje na zemlji u našoj sredini, ako mu se pogled preobrazio dotle da je postao kao djetetov, to može zahvaliti tome što je ustrajao u molitvi jedne jednostavne kršćanske strelovite molitve. Na kraju, ona će postati jedno s njegovim dahom. Lijepa je ta priča o ruskom hodočasniku: to je štivo svima pristupačno. Savjetujem vam da pročitate tu knjigu: pomoći će vam shvatiti što je usmena molitva“, naglasio je Papa u svojoj katehezi.
Riječ je, naime, o knjizi koja u četiri ispovijesti svojem duhovnom ocu opisuje hodočasnički put jednog hodočasnika kroz nepregledne stepe i sibirske poljane. Knjiga spada među najdragocjenije i najzanimljivije dokumente ruske pučke pobožnosti vremena koje, kako nam se sada čini, pripada prošlosti. Pisac je seljak iz srednje Rusije, istaknuo je tako u predgovoru jednom talijanskom izdanju Divo Barsotti, dodavši da pustolovina slijedi pustolovinu, susret dolazi za susretom i na malo stranica ove knjige (do Dodatka ima ih 127) hodočasnik čitatelju predočuje gotovo potpunu i savršenu sliku tadašnje Rusije.
Hodočasnik na svojim zastajanjima časkom živi kao pustinjak s lugarom, časkom kao crkvenjak u jednoj kapelici, čita Filokaliju pobožnicima, časkom podučava u pisanju sina nekog seljaka. Opljačkan od razbojnika, biva osumnjičen kao zavodnik djevojaka; za neke je zanesenjak, a drugi ga drže za svetca i čudotvorca. Bio je batinan, propao je kroz led u vodu, zalutao je u šumi i bio napastovan od jedne žene: ali u svim tim slučajevima on sveudilj hvali Boga, a srce mu se prelijeva od neizmjerne radosti.
„Ovo je jedna od najvećih pustolovnih knjiga: sanjarska, raznolika, sveobuhvatljiva, a ono što je najvažnije, istinita“, stoji u predgovoru Barsottija.
Autor predgovora hrvatskom izdanju, Zvonimir Kurečić, dodaje da je autor ove ispovijesti ostao nepoznat, ali to nikako ne govori da nije postojao. Na prvim stranicama knjige navodi stoga i povijesni okvir nastanka djela (prvi je put objavljeno oko 1870. u Kazanju) i nagađanja o autoru, kao i opis hodočasnika, hodočašćenja i uloge starca.
Čitatelj će iz ove knjige izvući mnoge poruke, a jedna od njih zasigurno je i cilj cijele knjige – vježbanje u neprestanoj molitvi srca, takozvanoj Isusovoj molitvi.
Svi oni koji se upute u ovu čitateljsku avanturu, knjigu Ispovijesti ruskog hodočasnika mogu pronaći u knjižarama Kršćanske sadašnjosti ili naručiti u web knjižari po cijeni od 30 kuna (ili u ljetnom paketu uz još jednu knjigu).