Lovro Marinov Dobričević
slikar (Laurentius Bon de Catharo, Laurentius Dobricevich de Catharo, Laurentius Marini de Catharo, Laurentius Maroevich de Catharo, Laurentius pictor de Catharo)
DOBRIČEVIĆ, Lovro Marinov (Laurentius Bon de Catharo, Laurentius Dobricevich de Catharo, Laurentius Marini de Catharo, Laurentius Maroevich de Catharo, Laurentius pictor de Catharo), slikar (Kotor, nakon 1415 — Dubrovnik, prva pol. 1478).
Prvi se put spominje 1441, kada mu kotorski kanonici ustupaju mjesto za grob u katedrali. God. 1444. javlja se u Veneciji u društvu s majstorom Micheleom Giambonom, u kojega je možda izučio slikarstvo.
Vrativši se u Kotor, gdje je imao kuću, sklapa više ugovora s naručiocima iz Dubrovnika: 1448. obvezuje se izraditi poliptih za samostan Gospe od Anđela i (zajedno sa slikarom M. Junčićem) poliptih za glavni oltar dominikanske crkve, 1455. poliptih za crkvu Male braće, 1456. likove Bogorodice i Sv. Ivana Evanđelista s lijeve i desne strane križa u dominikanskoj crkvi.
Odlukom kotorskoga kneza, koju 1453. potvrđuje Mletačka vlada, D. je »zbog vjernosti, radinosti i hvalevrijedna služenja« oslobođen dnevne i noćne straže. God. 1454. Junčić mu oporučno ostavlja novac koji je za jednu sliku bio primio od redovnikâ s otočića Sv. Jurja pred Perastom; po tome se može zaključiti da je D. dobio zadaću da izradi sliku za crkvu Gospe od Škrpjela na drugom otočiću pred Perastom, što Junčić nije stigao učiniti.
U Dubrovnik se preselio 1459. Tu je imao veliku radionicu i izrađivao slike i poliptihe za crkve u sâmom Dubrovniku (1465. ugovara izradbu poliptiha za glavni oltar crkve Gospe na Dančama) i okolici (Slano, Rožat u Rijeci dubrovačkoj) te 1459–62. za franjevačke crkve u Bosni.
Tijekom godina u Dubrovniku su njegovi suradnici bili Vukac Rajanović, Stjepan Ugrinović i Božidar Vlatković, a pomoćnici Jurje Basilj, Stjepan Ivanović, Vlaho Ognjanović, Petar, sin svirača Koste, te vlastiti sinovi Marin i Vicko.
The Virgin and Child – Collage, 48cmx36cm, 2017, by Mirjana Nikolić
— Na temelju dokumenata i stilskih analogija Dobričeviću se pripisuje nekoliko djela.
Na poliptihu iz 1448 (Dubrovnik, dominikanska crkva), na kojem su središnja polja s Krštenjem Kristovim (dolje) i Bogorodicom s Djetetom (gore) smještena između poljâ s likovima svetaca spajaju se elementi kasne gotike s diskretnim najavama rane renesanse pod utjecajem Antonija i Bartolomea Vivarinija; u izradbi je surađivao Junčić, no njegov udio nije razjašnjen.
Slika Gospe od Škrpjela iz 1454, u istoimenoj crkvi, odlikuje se nešto tvrđom obradbom, a slikana je po svoj prilici prema nekoj starijoj bizantskoj ikoni Hodegitrije. Varijanta te slike naglašenijih gotičkih crta nalazi se u Padovi (Museo Civico).
C. Fisković mu je atribuirao lik Sv. Vlaha, dio rastavljenog poliptiha iz 1455–58 (Dubrovnik, samostan Male braće), koji je nešto izrazitije plastične koncepcije, mekše modelacije i svježijih boja, u čemu se naslućuju ranorenesansni odjeci.
Na poliptihu iz 1465/66 (Dubrovnik, crkva Gospe na Dančama) nalazi se slika Bogorodice s Djetetom u mandorli plavih anđela, nad kojom je, nedavno restauriran, zabat s prikazom Boga Oca, okruženog nizovima anđela, a sa strana, na manjim poljima, četiri svetačka lika.
Od najljepših pojedinosti ističu se anđeli s glazbalima podno Bogorodičinih nogu i Sv. Julijan, prikazan kao elegantan mlad vlastelin, prožet ljupkošću u izrazu lica i držanju; naglašenija mekoća oblikovanja likova, živost i individualizacija fizionomija, slobodnije tretiranje boje i smanjena uporaba zlata govore o nešto većem prodoru vivarinijevskoga ranorenesansnog načina.
Na temelju uvjerljivih stilskih analogija i dokumenata o Dobričevićevoj djelatnosti za Bosnu atribuirala mu je Ivana Prijatelj sliku Uskrsli Krist s donatorom (nekoć u franjevačkom samostanu u Kraljevoj Sutjesci, danas u Strossmayerovoj galeriji u Zagrebu).
Lovro_dobricevic_marinov,_polittico_del_battesimo_di_cristo,_1448,_01
V. J. Đurić predložio je da se Dobričeviću atribuiraju najstarije freske u staroj crkvi Uspenja manastira Savine kraj Herceg-Novog, naglašavajući da je u njima majstor spojio svoj gotički slikarski izraz s elementima bizantsko-pravoslavne ikonografije.
Među prizorima na tim freskama, u kojima se mogu uočiti neka odstupanja od Lovrina osobnoga stila, ističu se Raspeće, Polaganje u grob i Silazak Sv. Duha. Zbog analogije s tim freskama, R. Vujičić smatra Dobričevićevim radom i freske u kotorskoj crkvi Sv. Ane (nekoć Sv. Martina), otkrivene 1979. nakon potresa, s likom Sv. Martina u biskupskom ornatu, ispod kojega su molitveni zapis na hrvatskome jeziku, dio lika Sv. Katarine Sienske i još neki fragmenti. Đurić također drži da bi D. mogao biti autor minijatura s prizorima iz života Sv. Tripuna (Venecija, Biblioteca Nazionale Marciana), a A. Badurina mu uz to atribuira minijaturu iz matrikule bratovštine Antunina (Dubrovnik, Historijski arhiv).
Osim tih radova, Đurić i Vujičić predlažu da se Dobričeviću atribuira i drveni kip Sv. Martina u kotorskoj katedrali. Vrlo je vrijedan prijedlog M. Boskovitsa iz 1972, prema kojemu bi D. bio istovjetan s »Majstorom Navještenja Ludlow«, dotad anonimnim slikarom kompozicije iz zbirke Lady Ludlow u Londonu (danas u zbirci Wernher, Luton Hoo kraj Londona) i, kako se analogno pretpostavljalo, autorom još nekih slika iz polovice venecijanskoga quattrocenta.
Na temelju te hipoteze Boskovits atribuira Dobričeviću i poliptih u Narodnoj galeriji u Pragu, kojemu bi Navještenje Ludlow moglo biti središnje polje. Boskovitsov su prijedlog djelomice ili potpuno prihvatili neki naši povjesničari umjetnosti; njime se otvara mogućnost da se znatno poveća važnost i opseg Dobričevićeva opusa.
U tom su smislu u novije vrijeme izneseni mnogi, više ili manje uvjerljivi prijedlozi, prema kojima se kao Lovrina djela također navode slike Bogorodica s Djetetom i Rođenje Kristovo u Veneciji (Gallerie dell’Accademia) te Rođenje Kristovo u Šipanskoj Luci (župna crkva) i Bogorodica s Djetetom u Komiži (privatna zbirka). D. je neprijeporno glavna osoba u okviru »dalmatinske slikarske škole« na prijelazu iz kasne gotike u ranu renesansu.
Our Lady of the Rocks – Collage, 48cmx36cm, 2017, by Mirjana Nikolić.
LIT.: K. Kovač: Nikolaus Ragusinus und Zeit. Jahrbuch des Kunsthistorischen Institutes der k. k. Zentralkommission für Denkmalpflege (Wien), 11(1917) Pr. — Lj. Karaman: Umjetnost u Dalmaciji, XV. i XVI. vijek. Zagreb 1933, 157–159. — M. Kašanin: Umetnost i umetnici. Beograd 1943. — Lj. Karaman: Pregled umjetnosti u Dalmaciji. Zagreb 1952, 69–70. — J. Tadić: Građa o slikarskoj školi u Dubrovniku XIII–XVI v., 1–2. Beograd 1952. — C. Fisković: Nekoliko podataka o starim dubrovačkim slikarima. Prilozi povijesti umjetnosti u Dalmaciji, 1956, 10, str. 139–145. — J. Maksimović: Rukopis sa minijaturama života i čuda sv. Trifuna u Marcijani i njegova kotorska kopija. Zbornik Filozofskog fakulteta u Beogradu, 1957, IV/1, str. 135–143. — V. J. Đurić: Dubrovačka slikarska škola. Beograd 1963. — Isti: Ikona Gospe od Škrpjela. Anali Filološkog fakulteta u Beogradu, 7(1967) str. 83–89. — K. Prijatelj: Dubrovačko slikarstvo XV–XVI stoljeća. Zagreb 1968, 18–20. — M. Boskovits: Appunti su un libro recente. Antichità viva (Firenze), 1972, br. 5, Pr. — V. J. Đurić: Savina. Beograd 1977, str. VIII–XIII, XV. — K. Prijatelj: Dva priloga iz starog slikarstva u Dubrovniku. Rad JAZU, 1978, 381, str. 57–61. — G. Brajković: Slika Lovra Marinova Dobričevića na otoku Gospe od Škrpjela i njezini srebrni ukrasi. Prilozi povijesti umjetnosti u Dalmaciji, 1980, 21, str. 387–402. — A. Badurina:Iluminacije srednjovjekovnih pravničkih rukopisa u Dubrovniku. Dubrovački horizonti, 13 (1981) 21, str. 15–16, 29. — K. Prijatelj: Dalmatinsko slikarstvo 15. i 16. stoljeća. Zagreb 1983, 21–24. — R. Vujičić: O novootkrivenim freskama u crkvi sv. Ane u Kotoru. Boka, 15–16(1984) str. 425–435. — K. Prijatelj: Slikarstvo zapadnoevropskih stilova u Boki kotorskoj od početka 15. do potkraj 19. stoljeća. Ibid., 18(1986) str. 28–31. — R. Vujičić: Zidno slikarstvo u Boki kotorskoj i neki aspekti njegove prezentacije. Ibid., str. 55–59. — G. Gamulin: Za Lovru Dobričevića. Prilozi povijesti umjetnosti u Dalmaciji, 1986–87, 26, str. 345–378. — Likovna kultura Dubrovnika 15. i 16. stoljeća. Zagreb 1991. — I. Prijatelj: Dva nova priloga Lovri Dobričeviću. Peristil, 1991, 34, str. 35–42.