Will Gompertz, autor kojeg je časopis Creativity proglasio jednim od pedeset najoriginalnijih mislilaca na svijetu, u knjizi Misli kao umjetnik… i živi sretnije, kreativnije i produktivnije otkriva navike i postupke velikih umjetnika zbog kojih su postali uspješni.
Riječ je o knjizi – savršenu daru – za svaku kreativnu osobu koja želi razviti i u potpunosti ostvariti svoju darovitost, neovisno o tome kojim se poslom bavi. Umjetnici poput Michelangela, Van Gogha, Picassa, Warhola, Marine Abramović, Banksyja… stvarali su u različito vrijeme različitim stilovima i svi imaju različite životne priče, no ipak im je mnogo toga zajedničko. Svi su se zlatnim slovima upisali u povijest. I od svih njih možemo mnogo naučiti – o upornosti, kreativnosti, poduzetnosti. I ako tražimo životne uzore, trebali bismo se ugledati baš na velike umjetnike.
Upravo o tome u knjizi Misli kao umjetnik, upravo objavljenoj u izdanju nakladničke kuće Media Bar, piše višegodišnji urednik programa za likovnu umjetnost na BBC-ju Will Gompertz. Ovaj vrhunski poznavatelj klasične i suvremene umjetnosti otkriva čitateljima deset ključnih lekcija o kreativnosti i poduzetnosti koje možemo naučiti od velikih i slavnih umjetnika, od Leonarda da Vincija i Rembrandta do Warhola i Ai Weiweija. Tako, na primjer, velikom flamanskom slikaru Paulu Peteru Rubensu nije bio problem obilaziti velikaške kuće po Europi kako bi uvjerio njihove vlasnike da svakako moraju kupiti barem jedno njegovo golemo barokno platno ako žele biti na razini ostalih aristokrata. Rubens je pokrenuo trgovinu „od vrata do vrata“ stoljećima prije žena koje tako prodaju Avonove kozmetičke proizvode. Mnogo kasnije Andy Warhol otišao je i korak dalje – svoj atelijer nazvao je tvornicom i izrekao onu slavnu: “Zarađivanje je umjetnost, i rad je umjetnost, a uspješan biznis najveća je umjetnost.” Jer umjetnici su, zaključuje Gompertz, poduzetnici. Zarada nije motivacija za njihov rad, ali je iznimno važan sastojak toga rada. Novac znači vrijeme. A vrijeme znači slobodu.