Izložba „Portreti obitelji“, slikara i začetnika hrvatske moderne Vlaha Bukovca 19. ožujka svečano je otvorena u Galeriji Aluminij Mostar. Umjetnička platna Vlahe Bukovca su stigla iz riznice Umjetničke galerije Dubrovnik u zajedničkoj organizaciji Matice hrvatske Mostar, UGD-a i Galerije Aluminij.
Izložbu jednog od najznačajnijih hrvatskih slikara čini trinaest remek-djela, dva autoportreta njegovih kćerki i nekoliko obiteljskih fotografija. Voditelj Galerije Aluminij Darko Juka nazvao je izložbu Bukovčevih portreta obitelji „cvjetanjem duše“ te rekao da mu je iznimno drago na ovoj suradnji: „Izvesti Bukovca iz dubrovačkih zidina moguće je samo ako gospari imaju povjerenja u vas, a povjerenje se ne rađa preko noći. Ono se gradi godinama, kroz suradnju, kroz zajedništvo, kroz sinergiju. Ovo je krunski likovni događaj godine, izložba koja ulazi u gradske kulturne anale“, istaknuo je voditelj Juka.
U galeriji su izložena i dva autoportreta njegovih kćeri Ivanke i Jelice kao i portret sve njegove djece koji se ne može kupiti. Marin Ivanović, v. d. ravnatelja Umjetničke galerije Dubrovnik ističe kako je Bukovac njihovoj nacionalnoj umjetnosti važan kao rodonačelnik modernog slikarstva kojeg je donio iz Pariza: „Istovremeno je imao izuzetnu društvenu ulogu jer je bio nositelj društvenih aktivnosti u Zagrebu, utemeljivši prvi pravi izložbeni prostor – Umjetnički paviljon i Društvo hrvatskih umjetnika koje je okupljalo mlade i progresivne slikare“, rekao je Ivanović.
Vlaho Bukovac je utemeljitelj hrvatskog modernog slikarstva u koje je uveo impresionistička načela i ideje plenerizma. Rođen je u Cavtatu, 1855. godine, studirao u Parizu, a već 1878. uspješno izlaže na pariškomu Salonu kao prvi hrvatski slikar. Godine 1882. doživljava izniman uspjeh slikom La Grande Iza. Njegovim kratkim boravkom u Zagrebu počinje uzlet hrvatskoga modernog slikarstva. Bio je jednim od najvećih portretista svojega doba i tvorcem nekih od antologijskih povijesnih kompozicija. Preminuo je u Pragu, 1922. godine, ostavivši iza sebe opus od oko 1200 ulja na platnu, te stotinjak akvarela, tempera i crteža.
Nastupio je ukupno 72 puta na skupnim i samostalnim izložbama u više zemalja svijeta. Izlagao je na drugomu i na petomu Venecijanskom bijenalu. Smatra se kako je Bukovac bio majstor portreta, a među njegovim najdražim i najčešćim modelima bili su članovi njegove uže obitelji: supruga mu Jelica, kćerke Marija, Jelica i Ivanka, te sin Ago. Izložbom kojom se fokusira na djela Bukovčeve praške etape, uz nekoliko djela iz one cavtatske, zaviruje se u svijet intime, u sintezu najdragocjenijih stvari u njegovom životu, obitelji i slikarstva. Neprocjenjivi postav prvorazrednih umjetničkih platna Vlahe Bukovca bit će u Mostaru punih mjesec dana, sve do 19. travnja.
Svečanim otvaranjem izložbe Vlaha Bukovca započelo je 21. po redu Mostarsko proljeće, odnosno Dani Matice hrvatske u Mostaru. Glazbeni dio večeri upriličio je glazbenik Hrvoje Merdžo iz Mostara. Nastupili su uz to i članovi Hrvatske glazbe Mostar i članice Mostarskih mažoretkinja. Visoko izaslanstvo središnjice Matice hrvatske iz Zagreba bilo je predvođeno predsjednikom Stipom Boticom, a nazočan je bio i hrvatski književnik Miro Gavran.