Biram DOBRO

… jer BUDUĆNOST nema drugo IME!

Psihologija Zdravlje

Ivan ĆELIĆ: I biti sam ima svojih prednosti

Proteklih godina stručnjaci naglašavaju kako ljudi sve više vremena provode sami. Statistike pokazuju da sve više želimo biti sami, ušuškani kod kuće pod dekom, umjesto da se družimo s ljudima. Stopa onih koji žive sami u proteklih 50 godina se udvostručila. Neki su počeli tvrditi da živimo u ‘antisocijalnom stoljeću’.
Usamljenost i izolacija doista su društveni problem koji zaslužuje ozbiljnu pozornost, osobito jer su kronična stanja usamljenosti povezana s lošim ishodima poput depresije i skraćenog životnog vijeka. Ali, postoji i druga strana priče, tzv. pozitivna samoća koja je povezana s određenim blagodatima, a ne s usamljenošću. Samoća biti prigoda da napunimo baterije i iskusimo osobni rast do pronalaženja vremena za povezivanje sa svojim emocijama i našom kreativnošću.
Postoji kolektivna tjeskoba zbog samoće koja velikim dijelom proizlazi iz deficitarnog pogleda naše kulture na samoću. Po ovakvom načinu razmišljanja, želja za samoćom se smatra neprirodnom i nezdravom, nečim čega se treba bojati ili žaliti, a ne cijeniti ili poticati. Suvremena zapadna kultura ekstravertnost smatra idealom, tj. osnovom za ono što je normalno. Obilježja ekstraverzije uključuju društvenost i asertivnost, kao i izražavanje pozitivnih emocija i traženje više stimulacije u odnosu na introverte.
Ali želja za samoćom nije patološka i nije samo za introverte. Niti to automatski znači društvenu izolaciju i usamljeni život. Dobrobit samoće ne pojavljuje se automatski kad god se odmaknemo od društvenog svijeta. Dolazi kada smo zaista sami – kada namjerno izdvajamo vrijeme i prostor za povezivanje sa sobom – a ne kada smo sami sa svojim uređajima.
Prava samoća usmjerava pozornost prema unutra. To je vrijeme da usporimo i razmislimo. Vrijeme da radimo što želimo, a ne da udovoljavamo drugima. Vrijeme da budemo emocionalno dostupni sebi, a ne drugima.
Ako nemamo izgrađene bliske odnose sa zajednicom u koju se možemo vratiti nakon što smo bili sami, samoća može dovesti do društvene izolacije. Previše društvenih interakcija može opterećivati, a takvo preopterećenje negativno utječe na kvalitetu naših odnosa.
Baš kao što je povezanost s drugima neophodna za našu dobrobit, tako je i veza sa samima sobom. (theconversation.com)

LEAVE A RESPONSE

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tekstovi Uredništva, gostujućih autora ili iz drugih medija.