Edgar MORIN: SPOZNAJA, NEZNANJE, MISTERIJ
Začuđen sam pred gomilom koštica unutar lubenice, zaštićenih poput novorođenčadi, pred košticama u bobicama grožđa, kao i pred jezgrom zatvorenom u tvrdoj koštici breskve. Imam snažan osjećaj nevidljivog koje je skriveno u onom viđenom
Edgar Morin francuski je filozof i sociolog koji je međunarodno priznat zbog svog rada na problemu složenosti i “složenom mišljenju”, te zbog njegovog znanstvenog doprinosa na različitim područjima kao što su studiji medija, politika, sociologija, vizualna antropologija, ekologija, obrazovanje i biologija sustava. Knjiga Spoznaja, neznanje, misterij druga je Morinova knjiga koju objavljujemo u sklopu biblioteke Janus.
“Sve što je očito, sve što je poznato, postaje čuđenje i misterij. Moje se čuđenje povećava pri svakom pogledu, pri svakom osjetu. Ne samo kad je riječ o misteriju života, egzistencije, stvarnosti, nego i kad je riječ o glavama prolaznika na ulici, o stablima, životinjama… Začuđen sam pred gomilom koštica unutar lubenice, zaštićenih poput novorođenčadi, pred košticama u bobicama grožđa, kao i pred jezgrom zatvorenom u tvrdoj koštici breskve. Imam snažan osjećaj nevidljivog koje je skriveno u onom viđenom.
Osjećam ono što su osjećali mnogi duhovi u mnogim civilizacijama, osjećam tajnu istinu koju valja tražiti s upornošću i askezom, sve do inicijacije koja napokon omogućuje pristup u ezoteričnu istinu. No postao sam svjestan da će ta istina ostati zauvijek skrivena našoj svijesti. Oni koji vjeruju da su u tome uspjeli obmanjuju se ključnom riječju koja ih prosvjetljuje. Uostalom, uvijek sam osupnut kad čujem one što mašu riječju koja raspršuje svaku tminu: bog, materija, duh, um, determinizam. Jedan sam od onih koji su zadivljeni svemirom, ali ne i jedan od onih koji mu pronalaze neki smisao ili ga racionaliziraju.”
Edgar Morin