U zemljanome humku promjera oko 40 metara te sačuvane visine oko metar pronađena je velika grobna komora u koju su položena kola na dva kotača s konjima. Običaj pokopavanja pod zemljane humke – tumule, predstavlja izuzetan način pogrebnoga rituala tijekom rimskoga razdoblja na jugu Panonske nizine, a povezuju se s iznimno bogatim obiteljima koje su imale istaknutu ulogu u administrativnom, društvenom i gospodarskom životu provincije Panonije.
Smještajem zemljanoga humka uz jednu od najvažnijih prometnica Rimskoga Carstva, koja je povezivala Apeninski poluotok s Panonijom i Balkanom te Malom Azijom, aristokratska obitelj nastanjena u blizini Cibala željela je svim putnicima koji su prolazili tim cestovnim pravcem prikazati svoj istaknuti status, ali i bogatstvo kojega su posjedovali.
Najznačajnije otkriće predstavlja nalaz rimske dvokolice s upregnutim konjima, odnosno radi se o prvome arheološki istraženom antičkom pokopu s kolima u Hrvatskoj. Detaljni te iznimno složeni postupak dokumentiranja nalaza, koji se provodi od početka istraživanja, donijet će brojne nove spoznaje o konstrukciji rimskih kola, što će u konačnici omogućiti njihovu potpunu rekonstrukciju te prezentaciju u stalnome postavu Gradskog muzeja Vinkovci, poručuju iz tog muzeja.
Na osnovi pronađenih metalnih dijelova kola kao i brojnih predmeta konjske opreme, istražena se grobnica može datirati u 3. stoljeće naše ere, što je svrstava među najmlađe primjere ovakvoga pogrebnog običaja, objašnjavaju također u muzeju.
Osim grobnice s dvokolicom i konjima istraženo je i nekoliko paljevinskih i kosturnih grobova, ukopanih u nasipe tumula te dva središnja groba u kojima su vjerojatno bili pokopani muškarac i žena zbog kojih je tumul i podignut, no nažalost oba su groba opljačkana tijekom kasnijih razdoblja.
Nakon završetka istraživanja, koja su predviđena za kraj listopada, slijedi restauracija svih pronađenih nalaza kao i provedba interdisciplinarnih analiza kojima će se prikupiti važne spoznaje o životu rimske aristokracije u južnoj Panoniji. S obzirom na izuzetnu važnost, ali i ugroženost nalazišta, istraživanja se nastavljaju sljedeće godine, kada se – kažu u Muzeju Grada Vinkovaca, nadaju novim zanimljivim otkrićima te prezentaciji ovoga iznimnoga antičkog kulturnog krajolika.
Gradski muzej Vinkovci i Institut za arheologiju iz Zagreba tijekom rujna i listopada provode sustavna arheološka istraživanja antičkoga nalazišta smještenoga u blizini Starih Jankovaca nedaleko Vinkovaca. Istraživanja su započela 2017. godine, a provode se uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH i Vukovarsko-srijemske županije, te uz logističku pomoć Općine Stari Jankovci i poljoprivredne zadruge Stari Jankovci na čijem zemljištu se nalazi lokalitet.
Autor: Zrinka Perić/HRT