Obilježavanje 1100. obljetnice hrvatskog kraljevstva u organizaciji HKD NAPREDAK
Godina 1925. bila je povijesna prekretnica za hrvatski narod. Obilježavanje tisućite obljetnice krunidbe kralja Tomislava, koja se prema povijesnim izvorima zbila oko 925. godine, bilo je događaj iznimne simboličke i identitetske važnosti. Za hrvatski narod, a osobito za Hrvate u Bosni i Hercegovini, ovo je bila prilika ne samo za slavlje, već i za afirmaciju svoje povijesne baštine, kulturne samosvijesti i političkog postojanja unutar složenih odnosa tadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Obilježavanje ove obljetnice nije bilo puko prisjećanje na davna vremena, već strateški čin – način da se izrazi trajnost hrvatske državotvorne ideje i postojanost naroda koji unatoč povijesnim izazovima nikada nije izgubio svijest o svojoj samobitnosti.
U političkom i društvenom kontekstu 1920-ih godina, Hrvati u Kraljevini SHS suočavali su se s brojnim izazovima: centralizacijom vlasti, neravnopravnošću unutar državnih institucija, zatiranjem nacionalnih obilježja i ograničenjem kulturnog izražavanja. U takvom ozračju, proslava 1000. obljetnice krunidbe kralja Tomislava postala je čin otpora i reafirmacije. Kralj Tomislav, simbol jedinstva hrvatskih zemalja i začetnik hrvatske državnosti, postao je oruđe u borbi za ravnopravnost, prepoznatljivost i povijesnu pravdu. U tom svjetlu, proslava u Sarajevu imala je i širi regionalni značaj jer je podsjećala i druge narode na višestoljetnu prisutnost Hrvata u BiH te njihovu legitimnu ulogu u oblikovanju društvenog i političkog života regije.
HKD Napredak je kao najvažnija kulturna ustanova Hrvata u BiH logično preuzela vodeću ulogu u organizaciji proslave. Njegova razgranata mreža podružnica, veliki broj članova, infrastruktura, tiskarski kapaciteti i društveni ugled omogućili su provedbu proslave na zavidnoj razini. Napredak je imao viziju – spojiti povijest i suvremenost, spojiti obrazovanje i simboliku, spojiti lokalno djelovanje s nacionalnim ciljevima. U tom duhu, organizacijski odbor, sastavljen od uglednih napretkovaca, među kojima su se isticali svećenici, učitelji, pravnici, liječnici i gospodarstvenici, s velikom odgovornošću pristupio planiranju svakog detalja proslave.
Program proslave bio je raznolik i sveobuhvatan. U religijskom dijelu središnje mjesto imala je svečana misa u katedrali Srca Isusova u Sarajevu. Osim nadbiskupa Šarića, sudjelovali su i svećenici iz cijele Bosne i Hercegovine. Misa je bila manifestacija vjerske snage i simbol duhovnog jedinstva hrvatskog naroda. Pored duhovnih sadržaja, veliki naglasak stavljen je na obrazovne i znanstvene aspekte. Organizirane su svečane akademije na kojima su povjesničari rasvjetljavali značaj kralja Tomislava, dok su književnici i publicisti govorili o kulturnim dosezima Hrvata kroz stoljeća.
Kulturno-umjetnički dio programa bio je jednako dojmljiv. Glazbeni zborovi, tamburaški sastavi i dramske sekcije iz raznih napretkovih podružnica pripremili su repertoare inspirirane nacionalnom poviješću i domoljubljem. Likovne izložbe prikazivale su povijesne motive, dok su književne večeri okupljale autore koji su u svojim djelima veličali hrvatsku baštinu. Značajan je bio i angažman učenika i studenata – mladih ljudi koji su kroz školske priredbe i natjecanja pokazivali svijest o važnosti nacionalnog identiteta i kulture. Napredak je i kroz ovaj aspekt pokazao kako zna spojiti elitu i narod, obrazovanje i umjetnost, tradiciju i budućnost.
Jedan od najupečatljivijih trenutaka proslave bila je veličanstvena povorka koja se kretala glavnim sarajevskim ulicama. Tisuće sudionika iz svih dijelova BiH sudjelovali su u ovom svečanom mimohodu. Nosile su se narodne nošnje iz svih hrvatskih krajeva, povijesni kostimi, barjaci i table s porukama ponosa i zajedništva. Uz zvuke limene glazbe, povijesne postrojbe i konjanike, ova manifestacija bila je pravi spektakl – okupljala je sve društvene slojeve, stare i mlade, urbano i ruralno, vjersko i svjetovno. Bio je to čin vidljive nacionalne kohezije, dostojanstva i ponosa koji se nije mogao ignorirati.
Medijska popraćenost proslave bila je izuzetna. Napretkovo glasilo „Napredak“ u više je brojeva pratilo pripreme, objavljivalo tekstove o povijesti hrvatske državnosti i izvještaje sa svih dijelova proslave. Tiskani su posebni memorijalni listovi, razglednice, umjetničke mape i monografije posvećene kralju Tomislavu. Na simboličkoj razini, sve to je služilo očuvanju kolektivnog pamćenja i stvaranju dokumentirane povijesne svijesti za buduće generacije. Napredak je time pokazao ne samo organizacijske sposobnosti, već i zrelost kao kulturna institucija koja zna dokumentirati i reflektirati vlastiti rad.
Odjek proslave bio je snažan i trajan. Hrvati u BiH osjetili su snažnu identitetsku obnovu i potvrdu pripadnosti hrvatskom narodu i njegovoj tisućljetnoj državnosti. Napredak je kroz ovaj događaj pokazao da nije samo kulturno društvo, već pokret koji okuplja narod, oblikuje stavove, izgrađuje svijest i brani dignitet. Svečanost 1925. godine postala je referentna točka za sve kasnije napretkove inicijative, simbol zlatnog doba djelovanja i putokaz za buduće generacije.
Zato se danas, stotinu godina kasnije, kada obilježavamo 1100 godina hrvatske državnosti, s pijetetom prisjećamo te veličanstvene proslave. Ona nas podsjeća koliko je važno poznavati vlastitu povijest, isticati svoje korijene i baštiniti vrijednosti predaka. HKD Napredak i danas ostaje vjeran toj misiji – njegovanju kulture, obrazovanja, zajedništva i nacionalne svijesti kroz djelovanje koje nadilazi dnevnu politiku i ostaje ukorijenjeno u vrijednostima koje su nadživjele mnoga povijesna previranja.
U kontekstu proslave iz 1925., jasno je da kulturni rad nije samo ukras društva – on je njegova kralježnica, njegova memorija i njegova budućnost. Napredak je to tada znao, a zna i danas. I zato će obilježavanje 1000. obljetnice hrvatskog kraljevstva ostati trajni simbol njegove misije, njegovog naroda i njegove vjere u snagu kulture kao temelja svakog trajnog i pravednog društvenog poretka.
U duhu proslave iz 1925. godine i ovogodišnji program uključuje koncerte, izdavačku djelatnost, prigodna izdanja, izložbe i još puno toga u organizaciji Središnje uprave HKD Napredak. Ovom prigodom pozivam sve podružnice da svaka na svoj način uključi u obilježavanje ove bitne obljetnice. Na ovaj ćemo način zajedno ponovo potvrditi temeljnu odrednicu HKD Napredak: biti čuvari i promicatelji nacionalne svijesti, kulturnog identiteta i zajedništva hrvatskog naroda ali i svih ostalih naroda u Bosni i Hercegovini i šire.
Predložak za izradu vizualnoga identiteta i svih promotivnih materijala u sklopu programa obilježavanja 1100 godina Hrvatskog Kraljevstva, koji organizira HKD Napredak, predstavlja studija/skulptura “Kralj Tomislav”, rad istaknutoga hrvatskog akademskog kipara i slikara Tomislava Ostoje, pohranjena u Gradskom muzeju Vukovar.
dr. sc. Nikola Čiča, predsjednik