Tomislav BERONIĆ: Glagoljica prije Ćirila
Zalist moje nove knjige “Glagoljica prije Ćirila i Metoda” (stražnja unutarnja strana omota) povijest je nastanka glagoljice u jednoj slici. Prema arheološkim kriterijima, najstariji glagoljski natpisi sežu čak u doba antike – Valunska ploča (gore lijevo), Natpis iz Župe Dubrovačke (gore desno) te Plominski natpis (dolje lijevo)
Slova oble glagoljice “izvadio” sam iz ostataka Frankopanskog kodeksa, 14 listova pergamene, koji se sada čuvaju u Austriji i za koji postoji pisano svjedočanstvo da se radi o rukopisu sv. Jeronima. Dolje desno je najvažniji glagoljicom pisani spomenik hrvatske povijesti – čuvena Baščanska ploča.
Češalj, fibula (ilirska kopča) i keramika pronađeni na području između Jadranskog i Crnog mora, od Istre i Akvileje do ušća Dunava – svjedoče nam kako su ilirske žene od nakita i ukrasa na kućanskim predmetima tijekom stoljeća polako razvijale simbole te ih vremenom uzdigle u pismo – glagoljicu – na kojemu je sv. Jeronim ispisao prve kršćanske tekstove na svom dalmatinskom jeziku – za što je stekao trajno poštovanja našeg naroda.
U privitku ovog posta su još slika s omota, te nekoliko stranica knjige iz poglavlja o ženskoj teoriji nastanka glagoljice.
Knjigu “Glagoljica prije Ćirila i Metoda” možete naručiti u pretplati po cijeni od 30 € uključujući poštarinu na poveznici
https://www.kvaka.club/Javno/Prodaja_KVAKA?UgovorID=10066