Umjetna inteligencija, mnogi kažu tehnologija budućnosti – nezaustavljivo raste. U nju vlade i poduzeća u svijetu ulažu milijarde eura. Europska unija zaostaje u globalnoj utrci, dok prva mjesta na tom području drže Sjedinjene Države i Kina.
Pametne proteze koje prate pokrete čovjeka olakšavaju život osobama s invaliditetom.
– Činjenica da nakon 16 godina mogu ustati – pomaže mi u vezi s cirkulacijom i istezanjem. U razini očiju sam sa svima s kojima razgovaram, a pokrete određujem upravljačem, kaže francuska tenisačica Charlotte Fairbank.
Tehnologija budućnosti ulazi i u nastavu. Zagrebački znanstvenik na Cambridgeu je predstavio model učionice koja se koristi umjetnom inteligencijom.
– AI vam radi poslove transkripcije nastave – profesorove prezentacije i pisanja na ploči. AI vam u realnom vremenu stvara zapise, kratke skripte, a može i prevoditi u slučaju da postoji barijera u jeziku, objašnjava Dorian Wild, istraživač umjetne inteligencije u sklopu laboratorija AI-X Lab.
Umjetna inteligencija pomaže splitskim liječnicima
Odjel za kliničku citologiju KBC Split
Do kraja godine ulaganja u umjetnu inteligenciju premašit će 158 milijardi dolara. Europska unija s Kinom i SAD-om ne drži korak. Europska komisija izdvojila je za AI oko 4 i pol milijarde eura.
U Europi je 1. kolovoza na snagu stupio Akt o umjetnoj inteligenciji, ali struka sama godinama vodi brigu o etičnosti.
– Samoregulaciju smo započeli mi stručnjaci potpisivanjem različitih konvencija. Stavili smo na papir stvari koje bismo trebali izbjegavati raditi kod umjetne inteligencije, kaže Boris Debić, predavač na Zagrebačkoj školi ekonomije i managementa.
Izvori financiranja odkuda EU financira svoje startupove i odkud ih financiraju u SAD-u su potpuno različiti. U SAD-u je to privatni kapital.
Prema istraživanjima, u Njemačkoj umjetnu inteligenciju upotrebljava 27 posto poduzeća. Prošle godine to je činilo samo 13 posto njih. Tehnologije su u 2024. ubrzale svijet, a 2025. Europa bi mogla još više zaostati za Amerikom i Kinom.
Izvor: magazin.hrt.hr