Zoro Zoran Filipović: Fuj! Fuuj!! Fuuuuj!!!
I ove godine, kao i svih brojnih prethodnih godina, na dan 17. studenog 2022., tek jedan dan ili, bolje rečeno, tek nekoliko sati uoči obilježavanja tragične obljetnice Domovinskog rata - pada Hrvatskog grada heroja Vukovara 18. studenog 1991., brojno izaslanstvo sačinjeno od zastupnika Hrvatskog sabora i potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske, sve odreda članovi SNV – Srpskog narodnog vijeća i SDSS – Samostalne demokratske Srpske stranke, predvođeno predsjednikom SNV-a i SDSS-a i Saborskim zastupnikom Miloradom Pupovcem, kao i puno puta prije, svih prethodnih godina, u gradu Vukovaru, bacilo je, ritualno i ceremonijalno, u nazočnosti velikog broja predstavnika raznih medija iz zemlje i inozemstva (Srbije!) vijence i cvijeće u hladnu i nabujalu rijeku Dunav. Godinama unatrag, doslovce iz godine u godinu, na isti simbolični, nama Hrvatima važni datum, ovaj se ritual ponavlja u nedogled bez da ga itko propituje - a što to on uistinu znači?
I ove godine, kao i svih brojnih prethodnih godina, na dan 17. studenog 2022., tek jedan dan ili, bolje rečeno, tek nekoliko sati uoči obilježavanja tragične obljetnice Domovinskog rata – pada Hrvatskog grada heroja Vukovara 18. studenog 1991., brojno izaslanstvo sačinjeno od zastupnika Hrvatskog sabora i potpredsjednika Vlade Republike Hrvatske, sve odreda članovi SNV – Srpskog narodnog vijeća i SDSS – Samostalne demokratske Srpske stranke, predvođeno predsjednikom SNV-a i SDSS-a i Saborskim zastupnikom Miloradom Pupovcem, kao i puno puta prije, svih prethodnih godina, u gradu Vukovaru, bacilo je, ritualno i ceremonijalno, u nazočnosti velikog broja predstavnika raznih medija iz zemlje i inozemstva (Srbije!) vijence i cvijeće u hladnu i nabujalu rijeku Dunav. Godinama unatrag, doslovce iz godine u godinu, na isti simbolični, nama Hrvatima važni datum, ovaj se ritual ponavlja u nedogled bez da ga itko propituje – a što to on uistinu znači?
Dok ovo pišem u misli prizivam zanimljive činjenice koje sam, još kao srednjoškolac gimnazijalac otkrio, čitajući uzbudljive memoare Vladimira Dedijera (ako se dobro sjećam?). Na jednome mjestu u svojoj knjizi Dedijer navodi, iznenadit ćete se, gdje su (na području bivše Jugoslavije) završila jedina dva Hitlerova Željezna križa za zasluge za Reich. Ne, niti jedan od njih nije završio u Hrvatskoj. Jedan je u Srbiji, a drugi u Crnoj Gori?!Na Jasenovac se referira narod koji je još do nedavno na svome teritoriju, koncem XX. stoljeća, imao koncentracijske logore za Hrvate. Sjetimo se samo logora Stajićevo, ozloglašene Sremske Mitrovice, Šida,.. njih ukupno 35.
Za vrijeme Prvoga srpsko-turskog rata, nakon bitke kod sela Đuniš na rijeci Moravi 17. listopada 1876. godine, ruski zapovjednik srpske vojske i ruskih dragovoljaca (koji su im došli priskočiti u pomoć), podnio je izvještaj: “Svi Rusi izginuli, svi Srbi pobegli!”Tijekom 1. Svjetskog rata Bugari 6. studenog 1915. godine zauzimaju Niš koji je tada bio svojevrsna Srpska ratna prijestolnica. Bugarski je car tada ovaj događaj prokomentirao riječima da je zauzeto “leglo vjerolomstva i laži”.
Tadašnji je srpski tisak zabilježio de je “u Beograd stigao svjetski opsjenar i šarlatan Nikola Tesla”.
Najmanje što bi za ove Srbe domoljube trebalo učiniti je, za početak, priznati i nagraditi njihovu odanost barem na simboličkoj razini. Svi drugi narodi koji su sudjelovali u obrani Hrvatske dobili su svoje spomenike. Podignut je spomenik Bošnjacima, Albancima,.. Red je da i Srbi branitelji također dobiju svoj spomenik u Hrvatskoj. Na tome spomeniku bi trebalo pisati, pa i ćiriličnim pismom: „Hrvatskim domoljubima, srpske nacionalnosti i pravoslavne vjeroispovijesti, koji su svoj život položili na oltar Domovine Hrvatske u njenoj obrani od Velikosrpskog agresora!“.