Najnovije institutsko izdanje iznimno je vrijedna monografija Dalibora Vrgoฤa “Hrvatsko vojno nazivlje kroz stoljeฤa”. Prvi put je hrvatsko vojno nazivlje u monografskome obliku (na viลกe od 400 stranica) podvrgnuto iscrpnomu istraลพivanju, i to duลพ dvije temeljne osi: jezikoslovno-terminoloลกkom raลกฤlambom i dijakronijsko-sinkronijskom perspektivom
Vodeฤi se ฤinjenicom kako je dosad hrvatsko vojno nazivlje bilo znanstveno oskudno i periferno istraลพeno โ ponajprije ono suvremeno โ namjera je bila obuhvatiti ลกto ลกiru problematiku njegova postanka te da se rasvijetle ลพariลกne toฤke koje optereฤuju njegovo raลกฤiลกฤavanje i usustavljivanje. To se nadasve odnosi na angloamerikanizaciju nazivlja na svim jeziฤnim razinama, neusklaฤenost s terminoloลกkim naฤelima i nuลพnost njegova usustavljivanja.
Povijest i evolucija hrvatskoga vojnog nazivlja krajnje je burna. ฤesto je bila predestinirana izvanjeziฤnim utjecajima te je, dokazuje se u knjizi, dijelila neumoljivu sudbinu hrvatskoga jezika na njegovu putu standardizacije, vjerojatno joลก i zlosretniju. Istraลพivanjem se nastojalo zadrijeti ลกto je moguฤe dublje u jeziฤnu proลกlost, ลกto je dovelo do 1578. godine i sluลพbenih dokumenata na onodobnome hrvatskom jeziku koji se tiฤu vojniลกtva i ratovanja โ vojnih edikata Karla II. ล tajerskoga. Njih moลพemo smatrati zasadama sluลพbenoga hrvatskog vojnog nazivlja.
Temeljitom se raลกฤlambom potvrฤuje kako hrvatska viลกestoljetna leksikografska baลกtina โ od prvoga hrvatskog rjeฤnika Fausta Vranฤiฤa, tiskanih dopreporodnih rjeฤnika Jakova Mikalje, Jurja Habdeliฤa, Ivana Belostenca, Suลกnik-Jambreลกiฤa i Ardelija Della Belle preko rukopisnih rjeฤnika Bartola Kaลกiฤa, Pavla Rittera Vitezoviฤa i Ivana Tanzlinghera do modernih preporodnih rjeฤnika Maลพuraniฤ-Uลพareviฤa i Bogoslava ล uleka โ iz rjeฤnika u rjeฤnik redovito dokumentira sve opseลพniji korpus rijeฤi koje veลพemo uz vojniลกtvo i ratovanje, ลกto je ovim izdanjem oprimjereno.