Jan Ivanjek: Svemirske snage Sjedinjenih država
Oružane snage Sjedinjenih Država jučer su postale veće za još jednu, šestu granu. Po prvi puta u više od 70 godina, od ustrojavanja Zračnih snaga Sjedinjenih Država, stvorena je nova grana: Svemirske snage Sjedinjenih država. Prvi zapovjednik Svemirskih snaga je general John W. Raymond, a službeno nosi titulu načelnika svemirskih operacija. Osnovne zadaće Svemirskih snaga biti će osigurati SAD-u slobodu djelovanja u svemiru, iz svemira i prema svemiru te brzo i trajno provođenje svemirskih operacija kako bi se zaštitili američki interesi i odvratila agresija u svemiru.
Svemirske su snage nastale transformacijom Svemirskog zapovjedništva Zračnih snaga, čijih oko 16,000 pripadnika će postupno prijeći u Svemirske snage, a izgledno je da će taj broj u budućnosti i rasti kad najnovija grana oružanih snaga postane operativna u narednih dvije godine. Infrastrukturno, nekoliko baza zrakoplovstva u SAD-u koje su usmjerene na svemirske operacije biti će preimenovane i prebačene u sastav Svemirskih snaga, a moguće je i da organizacijska struktura bude drugačija od eskadrila i krila koje koristi zrakoplovstvo, o čemu još nije donešena odluka.
Izvjesno da je svemir nova domena ratovanja, nakon što su sredstva smještena u svemiru desetljećima pružala kritičnu potporu svim oblicima vojnih operacija, napredak tehnologije čini neminovnim da će se svaki budući sukob većih razmjera, posebno između visokotehnoloških supersila, dijelom voditi i u svemiru. Više to neće biti samo kroz izvidničku, komunikacijsku i obavještajnu potporu, već direktnim, kinetičkim operacijama izvan atmosfere. Kako će postupno druge supersile hvatati korak s razvojem operacija u svemirskoj domeni, izgledna je realizacija i operacionalizacija koncepata poput satelita ubojica, oružja usmjerene energije, a potencijalno i platformi za taktičko i strateško oružje.
Važeći Ugovor o svemiru iz 1967. ne brani militarizaciju svemira, već samo nebeskih tijela, te postavljanje nuklearnog oružja u orbitu. S obzirom na brzinu kojom su u posljednje vrijeme odbačeni neki ugovori o kontroli naoružanja, pitanje je koliko će se velike sile na njega obazirati u narednim desetljećima, posebno dođe li do utrke u svemirskom naoružanju. Izuzetno potentni koncepti oružja za masovno uništenje, poput kinetičkog bombardiranja, ionako nisu zabranjeni, jer se ne radi o nuklearnom oružju.
No u bliskoj budućnosti treba promatrati kako će Svemirske snage uopće stati na noge u narednih godinu i pol, na skromnom budžetu koji bi za prvu godinu trebao iznositi svega 40 milijuna dolara. Od jučerašnjeg ustrojavanja do potentne borbene grane sposobne ratovati izvan atmosfere zasigurno će proći nekoliko godina.