Ivan ĆELIĆ: Kada koristite glazbu za ublažavanje boli, bitan je tempo
Glazba ima najbolje šanse za ublažavanje boli kada se svira u našem prirodnom ritmu. To sugerira da je možda moguće smanjiti razinu pacijentove boli korištenjem tehnologije za preuzimanje glazbenog djela koje se nekome sviđa i prilagođavanje tempa kako bi odgovaralo njegovom unutarnjem ritmu.
Glazba se stoljećima koristila za ublažavanje boli. Posljednjih godina raste znanstveni interes za korištenje glazbe u liječenju medicinskih stanja od Parkinsonove bolesti do moždanog udara i kronične boli. Ali, malo se zna o tome kako bi to moglo funkcionirati. “Bilo je vrlo malo studija koje su stvarno promatrale specifične parametre glazbe kako bi pokušale razumjeti učinke glazbe na mozak”, kaže Mathieu Roy, profesor na Odsjeku za psihologiju na Sveučilištu McGill.
U prošlosti se često sugeriralo da umirujuća ili opuštajuća glazba najbolje djeluje kao lijek protiv bolova. No, to nije bilo dovoljno precizno objašnjenje. Stoga se krenulo istraživati može li tempo (brzina kojom se odlomak izvodi) utjecati na njenu sposobnost smanjenja boli.”
Istraživanja u proteklom desetljeću pokazala su da, bez obzira na to govorimo li, pjevamo, sviramo instrument ili samo tapkamo uz glazbu, svatko od nas ima svoj karakterističan ritam: onaj s kojim smo najviše usklađeni i koji možemo najugodnije producirati. Smatra se da bi ovaj ritam, poznat kao stopa spontane proizvodnje (SPR), mogao biti povezan s našim cirkadijanim ritmovima.
Istraživači su otkrili da, u usporedbi s tišinom, glazba bilo koje vrste i bilo kojeg tempa značajno smanjuje percepciju boli kod ispitanika. Što je još važnije, otkrili su da su se najveća smanjenja u ocjenama razine boli dogodila kada su se melodije svirale brzinom koja je odgovarala željenom tempu ispitanika.
Kao sljedeći korak, istraživači su rekli da bi željeli upotrijebiti elektroencefalografiju za mjerenje neuralne aktivnosti i potvrditi da je brzina aktiviranja neurona sinkronizirana s vanjskim tempom glazbe. Također su naznačili da se nadaju testirati svoja otkrića na ljudima koji pate od kronične boli ili boli povezane s medicinskim postupcima.
Izvornik: Yi W, Palmer C, Serian A, Roy M. Individualizing musical tempo to spontaneous rates maximizes music-induced hypoalgesia. Pain. 2025 Jan 28.