UAE već su se ranije priklonili Saudijskoj Arabiji i najavili povećanje proizvodnje nafte u travnju. Državna naftna tvrtka ADNOC izjavila je kako će isporuke narasti za 1 milijun barela i iznositi 4 milijuna barela dnevno. Time bi Rijad, uz pomoć UAE, povećao ponudu nafte na svjetskom tržištu za 3,36% u odnosu na sadašnje količine. To znači dodatnih 3,6 milijuna barela dnevno u ponudi nafte.
Takve izjave za javnost i brzo povećanje isporuka iz rezervi imaju za cilj izvršiti maksimalni pritisak na cijene nafte ali i na gubitke koje će nanijeti svim državama-proizvođačima nafte, smatra Reuters. To Rijad čini „kako bi doveo do brzog rješenja nastaloga stanja i izbjegavanja dužeg trajanja naftnog rata, koji će udariti po ekonomiji zemlje i uništiti program modernizacije (Saudijske Arabije)“.
Rusija, s druge strane, nema mogućnost toliko velikog povećanja proizvodnje nafte kao što ga ima Saudijska Arabija, smatra ruski analitičar iz Fonda za nacionalnu energetsku sigurnost Igor Yushkov, i zato se „ruski zadatak sastoji u zadržavanju sadašnje razine proizvodnje. Upravo se zato, smatra on, Igor Sečin, predsjednik „Rosnefta“, i zauzeo za odbacivanje sporazuma s OPEC+ kojim se tražilo daljnje smanjenje proizvodnje nafte.
Danas je ruski premijer Mihail Mishustin izjavio kako će Rusiji, neovisno o niskim cijenama nafte, vlastitih rezervi biti dostatno za dugo i da je zemlja spremna za bilo kakve svjetske krize, uključno i onu s coronavirusom. Kazao je kako devizne rezerve Središnje ruske banke u zlatu nadvisuju 570 milijardi dolara, da likvidna sredstva u Fondu za nacionalno blagostanje iznose preko 10 trilijjuna rublji, i da će, čak pri uvjetima jako niskih cijena nafte, tih sredstava za kompenzaciju proračunskih gubitaka biti dostatno na puno godina i da će se očuvati financijska stabilnost.
Neovisno o svemu, jasno je kako će u pokrenutom naftnom ratu gubiti svi tj. da on nikome ne odgovara. Ali različite su startne pozicije, kao i instrumenti kojima ključne zemlje koje u tom ratu sudjeluju mogu reagirati na nastale probleme, koji će se, s vremenom. samo još više povećavati. O tome puno više (i običnom čitatelju na jasan način prezentirano), možete doznati iz analize na linku ispod teksta.