Petir dobila očitovanje koje je tražila od Komisije o napadima na Hrvate u Crnoj Gori

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir uputila je zastupničko pitanje Europskoj komisiji motivirana učestalim napadima na Hrvate koji žive u Crnoj Gori a posljednji od tih bio je usmjeren na Igora Tomkića, Hrvata iz Berana kojem je zapaljena trgovina

Izvor: petir.eu
0

 

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir uputila je zastupničko pitanje Europskoj komisiji motivirana učestalim napadima na Hrvate koji žive u Crnoj Gori a posljednji od tih bio je usmjeren na Igora Tomkića, Hrvata iz Berana kojem je zapaljena trgovina.
„Radi se o jednom u nizu etnički motiviranih napada od strane većinskog stanovništva na pripadnike hrvatske autohtone manjine u Crnoj Gori“, istaknula je zastupnica Petir. Upozorila je da je Tomkić bio pretučen te je pod policijskom zaštitom, no ni to nije spriječilo nasilnike da mu pokušaju uništiti jedini izvor prihoda koji obitelj Tomkić posjeduje – njegovu trgovinu.
„Smatram da se ovdje radi o puno većem problemu, radi se o lovu na Hrvate i njihovu imovinu u Crnoj Gori“, napisala je Petir Europskoj komisiji.
Crnogorski premijer Marković sam je istaknuo kako događaji podsjećaju na nemile događaje devedesetih godina na Balkanu, a obitelj Tomkić ozbiljno razmišlja o napuštanju svojega rodnoga grada jer za njih tamo, očito, nema mjesta.
Štoviše, crnogorski portali navode kako su se to jutro, dok je Igor Tomkić popisivao štetu na objektu, vandali naslađivali i ismijavali ga prolazeći ulicom.
„Time se vrijeđa ljudsko dostojanstvo osobe, ugrožava egzistencija, krše ljudska prava i prava nacionalnih manjina“, ističe Petir.
Ona je pitala Komisiju s obzirom na to da je Crna Gora država kandidatkinja za članstvo u EU, hoće li Komisija i kako reagirati na ovaj slučaj prije nego što on preraste u etnički progon Hrvata iz Crne Gore?
U ime Komisije odgovor je zastupnici Petir poslao povjerenik Johannes Hahn. On ističe da „Komisija pozorno prati područje vladavine prava, pravosuđa i temeljnih prava te u dijalogu s Crnom Gorom ta pitanja uvijek ističe kao prioritete.
U okviru pregovora o poglavlju 23. (pravosuđe i temeljna prava) od Crne Gore kao zemlje kandidatkinje u pregovorima o pristupanju očekuje se da osigura stvarnu zaštitu nacionalnih manjina“.
Hahn ističe da iako Komisija ne može komentirati pojedinačne slučajeve, ona pažljivo prati reakcije nadležnih tijela na navedene napade te napominje da su ih crnogorske vlasti osudile.
„Komisija će pažljivo promatrati pravosudni postupak u tim predmetima. Komisija ne opaža sustavne probleme u tom području u Crnoj Gori“, navodi Hahn, no Petir se ne slaže s njegovom ocjenom jer smatra da su ovakvi slučajevi pokazatelj da Hrvati u Crnoj Gori ne uživaju sva prava koja im pripadaju.
„Od Crne Gore očekuje se ispunjavanje niza posebnih mjerila iz poglavlja 23. Posebno se očekuje reakcija na rasističke incidente odgovarajućim mjerama na političkoj razini i na razini kaznenog progona. Očekuje se i da će se Crna Gora boriti s problemom rasizma i ksenofobije informativnom i obrazovnom kampanjom te da će upravnim ili pravosudnim mjerama sustavno rješavati slučajeve diskriminacije“, stoji u odgovoru Europske komsiije zastupnici Petir.
Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.