Biram DOBRO

… jer BUDUĆNOST nema drugo IME!

Kiparstvo Kultura Osobe Povijest

Proslava tisućite godišnjice Hrvatskog kraljevstva (I. dio)

Proslava tisućite obljetnice osnutka Hrvatskoga Kraljevstva događaj je iz godine 1925. kojem je cilj bio jačanje nacionalne svijesti i izgradnja hrvatskoga nacionalnog identiteta

Temeljen je na slobodnim interpretacijama povjesničara toga vremena koji su 925. označili kao godinu krunjenja prvoga hrvatskog kralja Tomislava. Bez obzira na to što današnja historiografija to tumačenje osporava, tragovi i rezultati te proslave u mnogim su gradovima vidljivi i danas.

Ideja o svečanom obilježavanju tisućite obljetnice osnutka Hrvatskoga Kraljevstva pojavila se još 1906. godine u Družbi Braća Hrvatskoga Zmaja, čiji su članovi bili najzaslužniji za osmišljavanje.

Tijekom 1925. godine održan je niz kulturnih i umjetničkih manifestacija u mnogim hrvatskim gradovima i selima te su u njima sudjelovali istaknuti članovi kulturnog života u Hrvatskoj. Tim povodom podignuta su brojna spomen-obilježja u čast kralja Tomislava, a njegovo ime dobio je velik broj ulica i trgova, sačuvanih do današnjih dana, između ostalih i Trg kralja Tomislava koji je 1927. godine dobio svoje današnje ime. Obljetnicu je obilježila i Jugoslavenska akademija znanosti i umjetnosti (danas HAZU), koja je 1925. tiskala veliki Zbornik kralja Tomislava koji sadrži stručne tekstove o vremenu kralja Tomislava i vremenu hrvatske narodne dinastije.

ArtifactU obilježavanju proslave aktivirali su se i hrvatski umjetnici koji su u u svojim radovima prikazivali prvog hrvatskog kralja Tomislava. U fundusu Gliptoteke HAZU, osim skica i modela za spomenik kralja Tomislava, čuvaju se i  radovi drugih umjetnika toga vremena koji su dali obol obilježavanju ove obljetnice i svatko na svoj način, prikazali Tomislava.
Ivo Kerdić, Kralj Tomislav, bronca, 1925. (NZ-176)
Jedan od naših najznačajnijih medaljera Ivo Kerdić Tomislava je prikazao na znački i jednostranoj plaketi koju je napravio povodom obilježavanja 3. sokolskog sleta, jedne od brojnih manifestacija koje su organizirane u čast tisućete obljetnice Hrvatskog kraljevstva.
Tome u spomen Hrvatski sokolski savez postavio je u parku Maksimiru spomenik sokolske mogile, spomen-humak za kojeg je korištena zemlja sa 155 lokacija iz krajeva Hrvatske značajnih po nekom povijesnom ili kulturnom događaju.
Hrvatski vladar prikazan je „en face“, sjedi na prijestolju, u desnoj ruci drži križ, a u lijevoj jabuku. U podnožju, ispod lijeve ruke nalazi se štit sa šahovnicom na kojem stoji sokol. I značka i plaketa su u obliku četverolista, a kraj figure vladara s lijeve i desne strane rimskim brojevima ispisane su godina 925. i 1925. Na sličan način Kerdić je Tomislava prikazao i na medalji čiji sadreni se model i negativ čuvaju u  Zbirci medalja i plaketa Gliptoteke HAZU. Tomislav u ovom slučaju nema štit, s lijeve i desne strane stoje godine 910. i 925., a uz rub protiče natpis „TOMISLAV KRALJ HRVATA“.
Artifact, Font, Art
Ivo Kerdić, Tomislav I. kralj Hrvata, 1925. (NZP-425)
Prvog hrvatskog kralja na plaketi je prikazao i Frane Cota. Također povodom tisućete obljetnice hrvatskog kraljevstva prikazao je Tomislava kako sjedi na prijestolju sa prepoznatljivim simbolima, žezlom u desnoj, jabukom u lijevoj ruci te štitom sa šahovnicom pored sebe. Za razliku od Kerdićevog stiliziranog „en face“ prikaza, Cotin je Tomislav u profilu, realističniji, mekših obrisnih linija s realističnim crtama lica i brade. U tom smislu Cotin je Tomislav na tragu onoga što će Frangeš Mihanović izvesti na svom konjaničkom spomeniku.
Picture frame, Gesture, Wood, Artifact, Art, Rectangle
Frane Cota, Kralj Tomislav, bronca, 1925. (NZ-455)

 

Konjanička skulptura kralja Tomislava

Kao jedan od naših prvih animalista, Frangeš Mihanović izradio je čitav niz skulptura životinja te se intenzivno bavio njihovim proučavanjem. Poznate su njegove skulpture purana, Pffeiferovih svinja, krava, bikova i konja manjih formata, ali tek sa spomenikom kralju Tomislavu prvi put dobiva priliku za izvedbu konjaničke figure u monumentalnim razmjerima.

Tema monumentalne konjaničke figure zauzima važnu ulogu u povijesti kiparstva i obično prikazuje važne povijesne ličnosti kao moćne, hrabre i plemenite junake s namjerom da njihova slava ostane sačuvana i za buduće naraštaje. Pojavljuje se već u razdoblju antike, a najranija sačuvana skulptura tog tipa jest brončani spomenik Marku Aureliju (176.). Interes za tu kiparsku temu ne jenjava ni u sljedećim stoljećima, od renesanse (Donattelov Gattamelata, 1453., i Verocchijev Colleoni, 1480. – 1488.) i baroka preko 19. stoljeća (Schluterov Gross Kurfurst, Hildebrandov Bismarck) do 20. stoljeća (Meštrovićevi Indijanci). U nacionalnom kontekstu konjaničkih figura s kraja 19. i iz prve polovice 20. stoljeća, uz skulpturu kralja Tomislava, svakako se treba osvrnuti na Bana Josipa Jelačića autora Antona Dominika Fernkorna (1866.).
Fernkorn se pri oblikovanju svog spomenika ugledao na djela iz ranijih razdoblja. Spomenik banu Josipu Jelačiću podsjeća, po oblikovanju i pozi samog konja, na Donatellova Gattamelatu. Po uzoru na antiku, statičan je, a što se prikaza samog bana tiče, podsjeća na barokne skulpture zbog mnoštva detalja, volumena, duboke modelacije.

Frangešov Kralj Tomislav po stavu je najsličniji Colleoneu, iako je po smirenosti i dostojanstvenosti možda sličniji Hildebrandovu Bismarcku.

Kao animalist, Frangeš Mihanović veliku pažnju posvetio je izvedbi konja. Osim što je pažnju posvetio anatomiji konja, pri izradi Tomislava Frangeš se posvetio i proučavanju arheologije, tj. izgledu starohrvatskih vladara. Tako kipar Tomislavu stavlja krunu s uhobranima i tri križa na obodu po uzoru na krunu vladara iz Splitske krstionice iz 9. stoljeća, a slična kruna pojavljuje se i na fresci predromaničke crkve sv. Mihajla u Stonu. Radi se o kruni koja je bila karakteristična i za franačke kraljeve. Starohrvatske uzore Frangeš je tražio i na drugim odjevnim predmetima, pa su tako i košulja, plašt i mamuze izvedeni po uzoru na arheološke nalaze iz tog vremena.

Autorov pristup u izradi kraljevske figure najbolje se može objasniti njegovom percepcijom Tomislava, pa tako Frangeš u svojim bilješkama piše: „Shvatio sam Tomislava kao vanredno pravednog i moćnog vladara, koji je okupio cijeli hrvatski narod oko sebe baš radi svojih vrlina i kreposti, koje je pokazao i u svojim djelima. Nepobitna je historijska činjenica da je osvajačku vojsku Simeona bugarskog protiv hrvatske pobio, ali nije tu pobjedu iskorišćivao nego je na granici stao i nije potučenog neprijatelja progonio… Tako sam htio naglasiti kao glavno obilježje hrvatskog kralja i najjači osjećaj svih Hrvata , osjećaj za pravo, ostavljajući svakome svoje, ali svoje pravo branimo.“

Upravo osjećaj pravednosti bio je glavna nit vodilja i osobina koju je želio utkati u figuru prvoga hrvatskog kralja.

Tomislava je tako prikazao kako ponosno jaše na konju u lijevoj ruci držeći jabuku, znak kraljevske moći, a u desnoj ravno žezlo s križem na vrhu, simbol stabilnosti i upravljanja narodom. Mač mu je zasukan oko pojasa simbolizirajući pritom njegov miroljubiv karakter. Konjanik je postavljen na kameni postament te dominira vizurom istoimenog trga.

Working animal, Horse tack, Statue, Sculpture, Bridle, Sorrel, Art, Toy

Robert Frangeš Mihanović, skica za spomenik kralja Tomislava, bronca, 1928.-38. (MZ-111) (fotografija Goran Vranić)

Rectangle, Wood, Font, Wall, Sculpture

Krstionica sv. Ivana iz splitske katedrale, sadreni odljev, 11. st (HZ-110)

Cheek, Chin, Eye, Sculpture, Statue, Jaw

Robert Frangeš Mihanović, glava kralja Tomislava, sadra,1928.-1938. (NZ-195) (fotografija Goran Vranić)

Robert Frangeš Mihanović, skica za spomenik kralja Tomislava, sadra, 1928.-38. (MZP-641) (fotografija Goran Vranić)

Postavljanje spomenika

1925. – 1935.

Proslava 1000. obljetnice osnutka Hrvatskoga Kraljevstva 1925. godine bila je glavni poticaj ideji o podizanju spomenika prvom hrvatskom kralju, Tomislavu. Inicijator ideje bio je zagrebački odvjetnik dr. Milan Dečak, koji osniva Odbor za podizanje spomenika kralju Tomislavu te preko njega počinje prikupljati sredstva za njegovu izradu. Odbor je službeno osnovan još 1924. godine, a 1925. aktivirani su svi odjeli odbora (umjetnički, novinarski, financijski, gospojinski), objavljen je Pravilnik i započinje realizacija svega što je do tada zamišljeno. Na čelo umjetničkog odbora postavljen je Robert Frangeš Mihanović, kojemu je i dodijeljena uloga autora spomenika. Frangeš je spomenik zamislio na južnoj strani nekadašnjeg Trga I. ispred Glavnog kolodvora u Zagrebu, na istome mjestu gdje je 1905. Viktor Kovačić zamislio sjedeću skulpturu cara Franje Josipa I. Pozitivna politička atmosfera zbog proslave 1000. obljetnice osnutka Hrvatskoga Kraljevstva pretočena je i u pozitivnu atmosferu Odbora, pa je već 31. 12. 1925. uz svečanu ceremoniju posvećen i u riznici zagrebačke katedrale pohranjen temeljni kamen spomenika. Ideja o podizanju spomenika podržana je i u medijima te su sve češći novinski članci koji ističu hrvatsku prošlost i nedovoljnu prisutnost važnih osoba iz hrvatske povijesti u imenima naših ulica i trgova. Tako je 1927. godine Trg I. u očekivanju spomenika preimenovan u Trg kralja Tomislava. Iste godine i Odbor je pretvoren u Društvo za podizanje spomenika kralju Tomislavu.

Vision care, Dress shirt, Clothing, Forehead, Glasses, Chin, Photograph, Eyebrow, Tie, Jaw

dr. Milan Dečak (1883.-1968.)

U isto vrijeme rađa se ideja o uređenju Milenijskog muzeja na istome trgu, gdje su trebali biti izloženi starohrvatski spomenici, o čemu je brigu u sklopu Odbora preuzeo Viktor Hoffiller. Od tog se projekta ipak odustalo 1932. godine, kako zbog nedostatka financija tako i zbog činjenice da se originalni spomenici ne smiju izmjestiti u Zagreb, a sadreni odljevi nisu pogodni za izlaganje na otvorenom. Sadreni odljevi počeli su se izrađivati 1928. godine, a nakon odustajanja od Milenijskog muzeja dio je pohranjen u Gliptoteku HAZU.

Rectangle, FontKako su na početku novčani prilozi drugih gradova, prigodnih svečanosti i pojedinaca bili visoki, činilo se da će spomenik biti postavljen u kratkom roku, ali prilike se ubrzo mijenjaju. Uz manje pompe nego prijašnjih godina, Robert Frangeš Mihanović 1930. godine dovršio je sadreni model koji je trebalo odliti u broncu, a uz to trebalo je izraditi i postolje. Kralj Aleksandar I. darovao je za lijevanje 5.000 kg topovske bronce, što je uz do tada prikupljena sredstva trebalo biti dovoljno za njegovo lijevanje. Lijevanje 6 m visokog spomenika u 26 dijelova izveo je Zvonimir Oblak u svojoj ljevaonici na Savskoj cesti 170. Iako je lijevanje premašilo predviđeni proračun, brončani spomenik dovršen je 1933. godine.

(Nastavit će se)

 

Izvor: kraljtomislav.hazu.hr

 

 

LEAVE A RESPONSE

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Tekstovi Uredništva, gostujućih autora ili iz drugih medija.