Aleksandar Dender: Čiji je Kotor? Sv. Tripun?
Prije nekoliko dana, u atrijumu Kulturnog centra "Nikola Đurković", predstavljena je monografija dr Mirjane Blagojević, advokatice i istoričarke prava iz Beograda "Pod okriljem Svetog Nikole i Svetog Vlaha: Pomorsko pravo u Kotoru i Dubrovniku po odredbama njihovih statuta“.Nisam prisustvovao predstavljanju knjige i ovaj osvrt pišem na osnovu teksta sa portala Radio Kotora
Prije nekoliko dana, u atrijumu Kulturnog centra “Nikola Đurković”, predstavljena je monografija dr Mirjane Blagojević, advokatice i istoričarke prava iz Beograda “Pod okriljem Svetog Nikole i Svetog Vlaha: Pomorsko pravo u Kotoru i Dubrovniku po odredbama njihovih statuta“.Nisam prisustvovao predstavljanju knjige i ovaj osvrt pišem na osnovu teksta sa portala Radio Kotora.
https://www.youtube.com/watch?v=FIuO4nuDZ10&feature=youtu.be
Sv. Tripun je u Kotoru “možda” najpoštovaniji svetac? A možda i nije, možda je to, “ništa manje”, neki drugi svetac, naprimjer Sv. Nikola? Svakako, u Kotoru bio jako razvijen kult prema sv. Nikoli, što je logično, Sv. Nikola je bio zaštitnik mornara i kotorske mornarice, a kotorska biskupija je bila sufragan nadbiskupije u Bariju više od 600 godina, sa katedralom Sv. Nikole u kojoj se čuvaju zemni ostaci sveca.Kotor je kroz stoljeća, ne u isto vrijeme, imao pet crkava posvećenih Sv.Nikoli, u neposrednoj blizini grada i u gradu od kojih je preostala jedino pravoslavna crkva izgrađena početkom dvadesetog stoljeća.
Na kraju, ostaje mi dilema zbog čega je autorica knjige pretpostavila sv. Nikolu sv. Tripunu u Kotoru, a nije istodobno pretpostavila sv. Nikolu sv. Vlahu u Dubrovniku. Iako nije sporno da se kult sv. Tripuna u nekim segmentima preplitao sa kultom sv. Nikole i ostalih svetaca koji su se štovali u Kotoru, grad Kotor je bio i ostao “pod okriljem” sv. Tripuna, nikada sv. Nikole.