Gordan Lauc: Popuštaju li ubrzani trendovi obolijevanja od korona virusa!?

Dok velik dio Europe, a i neke zemlje koje su donedavno bile isticane kao pozitivni primjeri kontrole epidemije (Irska, Danska, Estonija, Slovačka) imaju rekordne brojeve novozaraženih, u Hrvatskoj je tjedni prosjek broja potvrđenih novozaraženih pao na manje od trećinu onoga što je bilo polovinom prosinca. Najvažnije od svega, broj novih hospitalizacija i ukupan broj hospitaliziranih u Hrvatskoj se smanjuje (pogledajte slike u komentarima uz napomenu da je porast hospitalizacija 29. i 30.12. posljedica prebacivanja pacijenata iz Siska u Zagreb gdje su evidentirani kao nove hospitalizacije). To znači da je pad stvarnog broja zaraženih (koji je uvijek dosta veći od broja potvrđenih zaraženih) stvaran i da uskoro možemo očekivati i daljnji pad broja preminulih, koji je nažalost još uvijek visok.
Iako smo još daleko od kraja pandemije, čini se da se hrvatski pristup postupnog pooštravanja mjera pokazao puno boljim od strogih lockdown-a koje su imale i još imaju brojne zemlje u Europi. Ne zaboravimo, ono što mi zovemo „strogim mjerama“, još uvijek su daleko najblaže mjere u čitavoj EU.
Kako mi sada imamo blizu trećinu populacije (oko 50% na sjeverozapadu, a 15-25% u najmanje pogođenim županijama) koji su preboljeli COVID-19 i na njega postali imuni, ne moramo se brinuti da je ovaj pad privremen i da nas čeka veliki treći val. Isto tako ne moramo previše brinuti o pojavi različitih novih sojeva, jer je imunitet stečen prebolijevanjem vrlo „širok“ i pruža barem šest mjeseci zaštite i od većine „novih sojeva“ koji se stalno pojavljuju.
Pad broja novozaraženih ipak ne znači da se možemo potpuno opustiti. U Hrvatskoj je još jako puno onih koji se i dalje mogu zaraziti i maksimalni oprez i odgovornost svakoga od nas su nužni dok ne cijepimo velik dio najugroženijih. No, ovako velik pad jako ohrabruje i govori da je vrijeme da ukinemo zabrane rada restorana, kafića, teretana, bazena i sl. koje nemaju velik učinak na brzinu širenja epidemije, a vrlo su štetne u brojnim drugim aspektima.
  • Biram DOBRO

    Tekstovi Uredništva, gostujućih autora ili iz drugih medija.

    Related Posts

    Ivan ĆELIĆ: I biti sam ima svojih prednosti

    Proteklih godina stručnjaci naglašavaju kako ljudi sve više vremena provode sami. Statistike pokazuju da sve više želimo biti sami, ušuškani kod kuće pod dekom, umjesto da se družimo s ljudima.…

    Ivan ĆELIĆ: Potencijalna biološka veza između kanabisa i psihoze

    Nova studija objavljena u JAMA Psychiatry baca svjetlo na to kako je poremećaj uzimanja kanabisa povezan s promjenama u mozgu koje su povezane sa psihozom. Koristeći tehnike snimanja mozga, istraživači…

    Odgovori

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    You Missed

    Proslava tisućite godišnjice Hrvatskog kraljevstva (I. dio)

    Proslava tisućite godišnjice Hrvatskog kraljevstva (I. dio)

    Adrien CANDIARD: Fanatizam

    Adrien CANDIARD: Fanatizam

    Kako su Tito i komunisti Boku trajno oteli Hrvatima i predali Crnogorcima

    Kako su Tito i komunisti Boku trajno oteli Hrvatima i predali Crnogorcima

    Amos OZ: Isus i Juda

    Amos OZ: Isus i Juda

    Ivan ĆELIĆ: I biti sam ima svojih prednosti

    Ivan ĆELIĆ: I biti sam ima svojih prednosti

    Anđelko MIJATOVIĆ: The Croats and Croatia in Time and Space

    Anđelko MIJATOVIĆ: The Croats and Croatia in Time and Space