Zagrebački nadbiskup blaženi Alojzije Stepinac imao je velike planove s Marijom Bistricom, želeći da to hodočasničko mjesto u Zagorju postane mjesto duhovne i moralne obnove hrvatskoga naroda. „Moja je želja da svetište Majke Božje Bistričke postane hrvatsko narodno svetište“, napisao je nadbiskup Stepinac u jednoj okružnici svim župnicima Zagrebačke nadbiskupije u tijeku ratne 1943. godine, kada su već bile postavljene prve četiri postaje križnoga puta u Mariji Bistrici, a u planu je bila izgradnja nove bazilike, izgradnja kapela za pričešćivanje, prostora za smještaj hodočasnika…
CIJELU POVIJEST MARIJABISTRIČKE KALVARIJE PROČITAJTE NA POVEZNICI:
Nadbiskup Stepinac pred prvom postajom marijabistričke kalvarije 1943. godine. Par godina iza toga i sam će se naći pred sudištem Pilata onog vremena, totalitarnog komunističkog režima koji će ga nevinog osuditi podmečući lažne svjedoke i odbacujući istinu. Osuđen je 11. listopada 1946. na 16 godina zatvora i prisilnog rada te daljnjih 5 godina lišenja svih građanskih prava. 19. listopada 1946. odveden je na izdržavanje kazne u kazneno-popravni dom u Lepoglavi gdje je bio do 5. prosinca 1951. Sveto je umro 10. veljače 1960. još za vrijeme izdržavanja nepravedne kazne u Krašiću.
Stepinac je htio da bistričko svetište postane svehrvatsko duhovno uporište i utočište. Bog ga je u tome uslišao, a svjedoči o tome i kalvarija koja je nastala njegovim zalaganjem.
I. postaja marijabistričkoga križnog puta - Pilat osuđuje Isusa na smrt.
II. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isus prima na sebe križ.
III. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isus pada prvi put pod križem.
IV. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isus susreće svoju Majku.
V. postaja marijabistričkoga križnog puta - Šimun Cirenac pomaže Isusu nositi križ.
VI. postaja marijabistričkoga križnog puta - Veronika pruža Isusu rubac.
VII. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isus pada drugi put pod križem.
VIII. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isus tješi jeruzalemske žene.
IX. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isus pada treći put pod križem.
X. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isusa svlače.
XI. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isusa pribijaju na križ.
XII. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isus umire na križu.
XIII. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isusa skidaju s križa.
Križni put sa svijećama na Žalosni petak pred Cvjetnicu svake godine okupi više tisuća ljudi u molitvi i hodu za Kristom. Jedinstveni doživljaj Božje prisutnosti.
XIV. postaja marijabistričkoga križnog puta - Isusa polažu u grob.
Posljednjih se desetljeća dodaje tradicionalnim postajama i 15. postaja koja prikazuje Kristovo uskrsnuće te se time želi istaknuti Kristova pobjeda nad smrću i novost kršćanske poruke uskrsnuća i vječnoga života.
Iako ga je komunistički režim nevinog osudio i svim se silama trudio da ga uništi i fizički, na kraju je pobijedila istina i Istina. Kamen koji su graditelji komunističkog režima odbacili i htjeli pod svaku cijenu uništiti kako bi odvojili Crkvu u Hrvatskoj od Petrove stijene i Krista, taj kamen postao je kamen zaglavni - najsvjetliji lik Crkve Božje u Hrvata kako je to istaknuo i sam sveti Ivan Pavao II., papa koji je Stepinca 3. listopada 1998. godine proglasio blaženim.
No, Stepinac je dobro znao - samo onaj tko gradi na čvrstoj stijeni, s Bogom toga ništa ne može slomiti i ne mora se ničega osim Boga bojati. Zato je za svoje biskupsko geslo, tada kao najmlađi biskup na svijetu, uzeo riječi - U TEBE SE GOSPODINE UZDAM! A Bog ne ostavlja one koji se u Njega pouzdaju. Nikad!
Starije
1 od 21
Sljedeće