Geolozi pronašli najstariju vodu na svijetu: Kušali su je i otkrili kakvog je okusa
U rudniku Kidd Creek u kanadskoj pokrajini Ontario, na dubini od oko 3 km, geolozi su 2016. otkrili tekuću vodu za koju se ispostavilo da je stara između 1,5 i 2,64 milijarde godina. Riječ je o najstarijoj poznatoj vodi na Zemlji, koja je tijekom cijelog tog vremena bila potpuno izolirana od vanjskih utjecaja.
“Kada ljudi pomisle na ovako staru vodu, pretpostavljaju da je riječ o sićušnim količinama zarobljenim unutar stijena. Ali zapravo, voda izlazi iz stijena u litrama po minuti – količina je daleko veća nego što smo očekivali”, izjavila je tada Sherwood Lollar za BBC News.
Tim znanstvenika otkrio je i potpuno jasne naznake biološke aktivnosti u vodi. “Promatrajući sulfat u vodi, uočili smo otisak koji nedvojbeno upućuje na postojanje života”, pojasnila je Sherwood Lollar i dodala:
“Signal koji smo detektirali, morao je nastati djelovanjem mikroorganizama – i što je najvažnije, nastajao je iznimno dugo. Ti mikrobi nisu to proizveli preko noći. To nam govori da su organizmi u tim tekućinama postojali kroz geološka razdoblja.”
Bez pristupa Sunčevoj svjetlosti, mikroorganizmi su dobivali energiju putem kemijskih reakcija između vode i stijena, što je omogućavalo njihovo preživljavanje milijardama godina. “Sulfat koji smo pronašli u toj drevnoj vodi nije produkt moderne površinske vode”, pojasnio je geolog Long Li sa Sveučilišta Alberta i dodao: “Otkrili smo da se sulfat, kao i vodik, stvara na licu mjesta – kemijskim reakcijama vode i stijena. Te reakcije mogu prirodno trajati sve dok su voda i stijene u kontaktu, moguće i milijardama godina”.
Ekstreman okus
Otkriće iz 2016. ima dalekosežne implikacije za potragu za životom ispod Zemljine površine, ali i izvan nje – primjerice na Marsu ili ledenim mjesecima Jupitera i Saturna, gdje se također pretpostavlja postojanje podzemnih oceana.
No, znatiželjnici na internetu nisu propustili pitati – kakvog je okusa voda stara više od dvije milijarde godina? “Ako ste geolog koji radi sa stijenama, vjerojatno ste ih puno puta polizali”, rekla je Sherwood Lollar za CNN.
Očekivano, odlučila je kušati kapljicu vode sa svog prsta. “Bila je veoma slana i gorka – znatno slanija od morske vode”, opisala je. S obzirom na starost i izoliranost vode, ta ekstremna slanost nije iznenađujuća.
Znanstvenici napominju da ovakva otkrića ne samo da proširuju naše razumijevanje o podzemnim ekosustavima, već i otvaraju nova pitanja o mogućnosti postojanja života u ekstremnim uvjetima, kako na Zemlji tako i u svemiru.
Autor: Zlatko Govedić
Izvor: dnevno.hr