Naša je učionica cijeli planet Zemlja
»Važno je sve raditi sa srcem i imati vjeru jer nas ona pokreće i hrabri. Današnji je život ubrzan zbog obveza koje imamo prema obitelji, posla i odgovornosti prema drugima, ali važno je u sve segmente života unijeti svoju predanost i zahvalnost Bogu kako bi naše djelovanje, rad i trud dobili pravi smisao da smo na ovaj planet došli da napravimo najljepše stvari i budemo sretni.«
Proglašenje hrvatskoga profesora geografije Dejana Nemčića najboljim svjetskim učiteljem i dodjela nagrade »Global Teacher Award 2020.« u konkurenciji najboljih učitelja iz 110 zemalja zakazani su za 22. studenoga u New Delhiju u Indiji. Dodjela nagrade održat će se preko interneta zbog situacije s koronavirusom. Rado se uoči dodjele te istaknute nagrade odazvao i pozivu na razgovor za Glas Koncila, spremno svjedočeći i o svojoj kršćanskoj vjeri.
Tijekom posljednjih godina pokrenuo je humanitarne i edukacijske akcije te projekte »Uživo sa svih kontinenata«, »Afrika, možemo zajedno«, »Titanic – što možemo naučiti o ledenjacima iz te tragedije«, »Gradnja nove škole u Africi na sjeveru Tanzanije«, »Zašto mladi nestaju«, »Jedan medo jedan život«… Dobitnik je nagrade »Ponos Hrvatske«, a dva puta je osvojio nagradu »Bolja Hrvatska« za projekte »Uživo sa svih kontinenata« i »Afrika, možemo zajedno«, u kojima sa svojim učenicima pomaže djeci u Africi te i na taj način mijenja društvo u kojem živimo.
Bez ulaganja u obrazovanje nema ni napretka
O svojim početcima i zvanju rekao je: »Dolazim iz Garešnice, gdje sam završio osnovnu i srednju školu. U Zagrebu živim posljednjih nekoliko godina i zaposlen sam na radnom mjestu učitelja geografije u Osnovnoj školi Ive Andrića u Sopotu. Od 5. razreda osnovne škole znao sam da ću biti učitelj geografije. Zavolio sam taj predmet kada mi je tadašnja učiteljica Kaja Kovač održala prvo predavanje o kontinentima. Svidjelo mi se šarenilo s puno boja koje su bile na zemljopisnoj karti i tada sam rekao: ‘Želim biti učitelj geografije.’ Shvaćam svoj posao vrlo odgovornim za društvo, za boljitak ove države, a prije svega kao odgovoran i častan posao. Bez ulaganja u obrazovanje i učitelje nema ni napretka države.«
Djeca darivala školski pribor
Taj župljanin župe Svetoga Duha na zagrebačkom Jarunu s humanitarnim radom započeo je vrlo rano, a temelje takvih vrijednosti stjecao je, rekao je, unutar svoje obitelji koja mu je bila primjer kako djelovati u društvu.
»Kada sam počeo raditi u školi, shvatio sam da djeca nemaju empatije niti znaju kako žive njihovi vršnjaci u najsiromašnijim državama svijeta. Smatrali su da sva djeca žive isto, ali nisu bili svjesni da mnoga djeca na susjednom kontinentu Africi umiru od smrtonosnih bolesti i gladi te nemaju mogućnost obrazovanja. Kao učitelj odlučio sam djelovati s učenicima i rješavati probleme. Osnovali smo humanitarnu udrugu ‘Možemo zajedno’ preko koje sam zajedno s učenicima pomagao najsiromašnijim državama svijeta, posebno u Africi, a projekt smo nazvali ‘Afrika, možemo zajedno’. Održavao sam predavanja i radionice ne samo u svojoj školi, nego i u mnogim školama diljem Hrvatske o važnosti pomaganja, empatije i suosjećanja s onima kojima je najteže. Djeca diljem Hrvatske prikupljala su školski pribor koji smo prevozili u Afriku i opremali škole.«
»Jedan medo (5 kuna) jedan život«
Nadalje je posvjedočio: »Poseban je osjećaj kada se darovi donesu u školu kojoj je to zaista potrebno; djeca su oduševljena jednom olovkom, bilježnicom ili bojicama, a u svemu tome pomaže mi hrvatska katolička misija. Afrika nas uči mnoge životne lekcije, a jedna je od najvećih da je obrazovanje izlaz iz siromaštva. Proputovao sam Tanzaniju, Keniju, Malavi, Mozambik i Zanzibar. Svaka država koja ulaže u obrazovanje i učitelje postiže napredak. Do sada smo opremili stotine škola, djeci omogućili školovanje, a prikupili smo i donacije za lijekove protiv jedne od najsmrtonosnijih bolesti na tim područjima – malarije. Jedan lijek košta 5 kuna i može spasiti život jednoga djeteta ili čovjeka i tako je pokrenuta akcija ‘Jedan medo (5 kuna) jedan život’. Moji učenici su postali ‘mali veliki ljudi’ koji rade velike stvari za ovaj svijet.«
Moramo biti zahvalni Bogu na svakom danu
Istaknuo je važnost vjere i molitve koja ga pokreće te mu daje snagu i smisao za daljnji rad: »U svemu što radim energiju i snagu crpim u vjeri i molitvi. Naporan je tempo posljednjih nekoliko godina, malo spavam, ali molitva je ono što me puni energijom, bilo u Africi, učionici… Također misa svake nedjelje i zapovjedni blagdani u zavjetnoj crkvi svete Mati Slobode za mene su posebni trenutci. Uvijek moramo biti zahvalni Bogu na svakom danu i svemu što se događa oko nas.«
Lansiranje sonde u svemir
Profesor je najproduktivniji u ranim jutarnjim satima, smišlja nove ideje za nastavu i projekte. Većinu dana provodi na nastavi u školi, ali i u izvannastavnim aktivnostima sa svojim učenicima. Proučavaju meteorologiju, izrađuju vremenske prognoze, uče o znanosti, planetima i zvijezdama ili zajedno smišljaju nove ideje za nastavu. Poznat je po tome da učenicima predaje tako da im se na satu Skypeom javljaju stanovnici raznih zemalja, a priliku za novi sat geografije osmislio je s članovima Astronomskoga društva u Puli kroz projekt »Istarski svemirski program«. Lansirali su posebnu istraživačku sondu do 35 kilometara u svemir, a u proces lansiranja bilo je uključeno 120 ljudi iz Hrvatske i Europe. Snimili su Zemlju i okolni svemir te prikupili meteorološke i druge zanimljive podatke koji će im poslužiti da dobro prouče poziciju i oblike Zemlje, kao i mnoge druge detalje.
Putovanje gradovima u učionici
Poseban dio toga znanstveno-humanističkoga projekta poruke su mira koje su na disketi sondom u svemir simbolično poslali njegovi učenici, kao i učenici iz drugih država svijeta. Zajedništvo i podrška profesora i učenike ujedinjavaju u svim životnim situacijama. »Moramo shvatiti da djeca zaslužuju obrazovanje dostojno 21. stoljeća. Uvijek se trudim da satovi geografije budu proživljeni kroz emociju, da učenici dožive taj sat i shvate njegovu važnost za svakodnevni život. Na toj osnovi nastao je projekt ‘Uživo sa svih kontinenata’ u kojem nam se javljaju iseljenici i uživo putujemo gradovima i ulicama koje obrađujemo na satu, tj. sjedimo u razredu i virtualno putujemo. Proputovali smo mnoge države i veselim se daljnjemu upoznavanju svijeta kroz sva osjetila. Radim s mladima koji žele raditi lijepe stvari za našu državu, podupiremo jedni druge, radimo projekte za lokalnu zajednicu i grad Zagreb, stoga i ne iznenađuje što sam voditelj Odjela za mlade pri HKD-u ‘Napredak’ koji nas i stipendijama podupire u našim školovanjima, a čiji sam član postao na poziv dopredsjednika prof. dr. Dražena Vikića-Topića.«
Trud, odricanje, vjera i predanost
Za nagradu »Global Teacher Award 2020.« nominirala ga je nastavnička platforma koja je osnovana tijekom pandemije uzrokovane koronavirusom. Okuplja 30 000 učitelja iz susjednih zemalja koji pomažu jedni drugima u sklopu virtualne nastave. »Jednom tjedno održavamo ‘zoom-sastanke’ na kojima rješavamo probleme. Primijećena je moja aktivnost i trud za pomoć i suradnju s ostalim učiteljima, kao i moj rad zadnjih deset godina i na osnovi toga sam nominiran za najboljega učitelja. Naša učionica na satovima geografije cijeli je planet Zemlja. Sav trud, odricanje, vjera i predanost nagrađeni su ove godine nagradom ‘Global Teacher Award’ i ovom prilikom želim zahvaliti Glasu Koncila, Vašim čitateljima i svima koji su pridonijeli ovomu uspjehu jer je to zajednički uspjeh, a zajedništvo i vjera svih nas najvažniji su u ovim teškim vremenima.«
Nagrađeni profesor je zaključio: »Važno je sve raditi sa srcem i imati vjeru jer nas ona pokreće i hrabri. Današnji je život ubrzan zbog obveza koje imamo prema obitelji, posla i odgovornosti prema drugima, ali važno je u sve segmente života unijeti svoju predanost i zahvalnost Bogu kako bi naše djelovanje, rad i trud dobili pravi smisao da smo na ovaj planet došli da napravimo najljepše stvari i budemo sretni.«
Izvor: Glas koncila br. 47/2020.