Prijelomna vremena (Hrvatske zemlje nakon 1918.)

Prijelomna vremena: Hrvatske zemlje nakon 1918. sedmi je svezak velike sinteze hrvatske povijesti od ranoga srednjeg vijeka do najnovijeg razdoblja koju objavljuje Matica hrvatska. Novi svezak obrađuje hrvatsku povijest u razdoblju od završetka Prvoga svjetskoga rata do danas

0

Prijelomna vremena: Hrvatske zemlje nakon 1918. sedmi je svezak velike sinteze hrvatske povijesti od ranoga srednjeg vijeka do najnovijeg razdoblja koju objavljuje Matica hrvatska. Novi svezak obrađuje hrvatsku povijest u razdoblju od završetka Prvoga svjetskoga rata do danas

Ukupno je u svesku zastupljeno 26 autora, uglavnom povjesničara, ali i demografa, politologa, pravnika i etnologa, s niza eminentnih hrvatskih znanstvenih i visokoškolskih ustanova. Ovakav širok izbor suradnika omogućio je prikaz hrvatske povijesti ne samo u užem aspektu političke povijesti nego je podjednaka važnost dana ostalim vidovima povijesnog razvitka, od demografskih procesa, prikaza gospodarskih prilika, uloge i položaja vjerskih zajednica, do zdravstvenih prilika, standarda života stanovništva i prikaza provođenja slobodnog vremena.

Knjiga se sastoji od tri dijela. U prvom dijelu donosi se pregled političkih zbivanja te obrađuju promjene u radu političkih ustanova, društvene strukture, razvoj gospodarstva, širenje dijaspore, povijest crkve i vjerskog života, intelektualni i kulturni razvoj te povijest svakodnevice. Drugi dio knjige bavi se poviješću pojedinih hrvatskih regija, a treći promatra hrvatska područja, a od 1991. i državu, u međunarodnom kontekstu.

Temeljena na suvremenim znanstvenim spoznajama ova sinteza daje do sada najcjelovitiji uvid u hrvatsku povijest od 1918. do danas, a multidisciplinarnim pristupom postignuto je to da se prvi puta u hrvatskoj historiografiji sintetički prikazuje povijesni razvoj svih područja života.

Posebna vrijednost knjige leži u pristupačnom stilu, zbog čega će, osim znanstvenoj javnosti, izdanje biti korisno i zanimljivo i široj čitalačkoj publici zainteresiranoj za hrvatsku povijesnu baštinu i njezinu uklopljenost u šire europske procese.

Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.