108. brigada HVO-a Ravne-Brčko

1992. godine u brčanskom kraju na slobodnom teritoriju formirana je 108. brigada HVO Ravne-Brčko. Dogodilo se to ubrzo nakon što je 1. svibnja 1992. Brčko okupirano, a srpske snage započele etničko čišćenje tog područja. U brigadi su se osim Hrvata sve do ožujka 1993. borili i Muslimani iz brčanske općine. Ova je brigada osim vojnih uključivala i civilne strukture vlasti Hrvata i Muslimana iz predratne općine Brčko.
Njima se već u početku pridružuju hrvati iz okolnih sela koja do tada nisu pripadala brčanskoj općini. Tako su se u postrojbu 108. HVO brigade uključili hrvati iz Špionice, Srebrenika, Cerika, Hrgova i drugih naselja. Ova naselja su od pamtivjeka gravitirala Brčkom u prometnom, katastarskom, vjerskom, trgovačkom i drugim pogledima života. Brčanska se brigada od početka rata u logističkom pogledu naslanjala na R. Hrvatsku.
U ožujku 1993. godine Muslimani se izdvajaju iz 108. HVO brigade u vojnom i civilnom pogledu oni se oslanjaju na BiH dok se Hrvati od tada u svakom pogledu oslanjaju na Hrvatsku Republiku Herceg-Bosnu. Ubrzo će doći do osnivanja Hrvatske općine Ravne-Brčko koja se prostire na 275 km2 i na kojoj je prije rata živjelo oko 30 000 Hrvata, a čije utemeljenje je započelo još u travnju 1992. godine kao rezutat dogovaranja i zaštite prava naroda na području općine Brčko. Hrvati sa slobodne teritorije brčanske općine hrabro su branili svoja naselja tijekom rata od 1992.-1995. godine. Hrvati iz tih naselja često su se borili prsa u prsa s višestruko nadmoćnijim srpskim agresorom. Uvijek su ogromnom hrabrošću uspjeli očuvati ne samo Boderište nego i okolna naselja, Zovik, Štrepce, Dubravice Donje, Boće i ostala naselja.
Premda su ova naselja, osobito Boderište, bila izložena danonoćnom granatiranju, hrvatski branitelji nikada nisu napustili crte bojišnice koja je ostala nepromijenjena od početka rata. To je jugoistočna crta bojišnice na području brčanske općine. Čak su nanijeli ogromne gubitke neprijatelju kako ljudstvu tako i u materijalno – tehničkim sredstvima. Također, u obrani brčanskog kraja kroz 108. brigadu HVO-a sudjelovali su i brojni strani dragovoljci.
  • Biram DOBRO

    Tekstovi Uredništva, gostujućih autora ili iz drugih medija.

    Related Posts

    Ivan KOZLICA: Kontroverze kod javnog iznošenja broja poginulih Bošnjaka u Domovinskom ratu

    Ispred zagrebačkog Islamskog centra i džamije 2012. godine sagrađen je Spomen park sa spomen-obilježjem Bošnjacima braniteljima Hrvatske. Na 28 kamenih ploča, pored upisanih imena, piše da se spomenik podiže u…

    Žute čizme, simbol vukovarskog otpora

    “I danas, hodajući šetnicom uz Dunav, ako sklopite oči i čujete vjetar, čuju se koraci žute čizme. Zvuk koraka slobodne vukovarske mladosti” (iskaz logoraša iz Veleprometa u knjizi ” Žute…

    Odgovori

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

    You Missed

    Proslava tisućite godišnjice Hrvatskog kraljevstva (I. dio)

    Proslava tisućite godišnjice Hrvatskog kraljevstva (I. dio)

    Adrien CANDIARD: Fanatizam

    Adrien CANDIARD: Fanatizam

    Kako su Tito i komunisti Boku trajno oteli Hrvatima i predali Crnogorcima

    Kako su Tito i komunisti Boku trajno oteli Hrvatima i predali Crnogorcima

    Amos OZ: Isus i Juda

    Amos OZ: Isus i Juda

    Ivan ĆELIĆ: I biti sam ima svojih prednosti

    Ivan ĆELIĆ: I biti sam ima svojih prednosti

    Anđelko MIJATOVIĆ: The Croats and Croatia in Time and Space

    Anđelko MIJATOVIĆ: The Croats and Croatia in Time and Space