Maslina

Maslina je višegodišnje i do 10 m visoko stablo, krivo, vijugavo i kvrgavo. Plodovi su jajolike koštunice pune ulja. Sveta Hildegarda od Bingena (1098. – 1179.) liječila je čajem od maslinova lišća probleme probave. Godine 1800. španjolski liječnici liječili su mnogobrojne ranjene vojnike čajem od listova masline, a tek prije 50 godina započinje sistematsko znanstveno istraživanje ljekovitosti listova masline

Izvor: pixabay.com
0

Maslina je višegodišnje i do 10 m visoko stablo, krivo, vijugavo i kvrgavo. Plodovi su jajolike koštunice pune ulja. Sveta Hildegarda od Bingena (1098. – 1179.) liječila je čajem od maslinova lišća probleme probave. Godine 1800. španjolski liječnici liječili su mnogobrojne ranjene vojnike čajem od listova masline, a tek prije 50 godina započinje sistematsko znanstveno istraživanje ljekovitosti listova masline.

Utvrđeno je da su ekstrakti maslinova lišća prikladni i djelotvorni kod akutne i kronične infekcije te upala koje nastaju uslijed djelovanja bakterija, virusa gljiva i parazita, kod smetnje u izmjeni tvari masnoće, kroničnoga umora, virusa hepatitisa, candide, helicobactera, borelioze, reume i fibromialgije. Osim toga jačaju i moduliraju imunitet organizma, reguliraju izmjenu tvari u tijelu, smanjuju kolesterol u krvi, snižavaju šećer u krvi i pozitivno djeluju na reguliranje inzulina u krvi, sprječavaju upale, smanjuju groznicu, proširuju krvne žile, sprječavaju aritmiju i trombozu. Listovi se mogu brati i upotrebljavati tijekom cijele godine, ali je vrlo važno da se beru samo oni koji nisu špricani, daleko od putova i zagađenih zemljišta.

Maslinovo ulje

Postoji više vrsta maslinova ulja, najpoznatije i najbolje je djevičansko ulje koje se dobiva putem prvoga laganog tiještenja maslina, tako da se ne zgnječe koštice. Osim toga, pri tom se postupku ne smije primijeniti toplina pa je dopušteno samo tzv. „hladno tiještenje”. Tom se ulju ne dodaju nikakve primjese. Zatim postoji provence (provans) ulje. Ono je drukčije kvalitete jer se tiješti tako da se zgnječe i koštice. Ni pri tiještenju toga ulja ne smije se primijeniti toplina i ne dodaju se nikakve primjese. Postoji i drvno ulje. To je maslinovo ulje najslabije kvalitete, a dobiva se ponovnim tiještenjem ostatka nakon proizvodnje provence maslinova ulja i uz primjenu topline. Ovo ulje se upotrebljava isključivo za proizvodnju sapuna i za tehnička ulja.

Čaj od listova masline

Uzmite 2 vrškom pune male žlice suhih maslinovih listova i stavite u 2 dl vrele vode, dobro promiješajte, poklopite i ostavite 10 minuta poklopljeno. Nakon toga procijedite te popijete toplo i na gutljaje. Dnevno se piju 4 šalice čaja od lista masline i tako 3 tjedna.

Uvarak od listova masline

U 3dl vode stavite 20 listova masline, promiješajte i stavite na peć da provri. Kada provri, kuhajte na laganoj vatri dok tekućina ne ispari s 3 dl na 2 dl. Ugasite vatru, poklopite uvarak i ostavite 20 minuta poklopljeno. Nakon toga procijedite i dodajte 1 veliku žlicu kaduljina ili šumskoga meda. Ljudi s dijabetesom neka stave med od planike ili voćni šećer. Pola uvarka se pije ujutro natašte, a pola uvečer prije spavanja i tako svaki dan tijekom 3 tjedna. Ovaj uvarak smanjuje krvni tlak i proširuje krvne žile. 

Čaj od maslinovih listova i soka češnjaka

Uzmite 2 vrškom pune male žlice suhih listova masline i stavite u 2 dl vrele vode, promiješajte, poklopite i ostavite 10 minuta poklopljeno. Nakon toga procijedite pa dodajte sprešani sok od 3 češnja češnjaka i 1 malu žlicu kaduljina ili šumskoga meda, a šećeraši neka stave samo voćni šećer. Ovaj pripravak se pije 3 tjedna tako da se svaki dan popije samo po jedna šalica prije spavanja, slijedi tjedan pauze i kura se ponovi još 3 tjedna. Time se smanjuje visoki tlak, a ujedno se i tijelo opusti.

Listovi masline s bijelim vinom

Uzmite 50 g suhoga lišća ili kore masline, stavite u staklenku, prelijte 1 litrom kvalitetnoga bijelog vina i dobro zatvorite. Pripravak ostavite na toplom 3 dana. Nakon toga procijedite i pijete 4 dana, tako da svaki dan popijte četvrtinu litre ovoga pripravka. Time se uklanja vrućica. Nakon 4 dana ako vrućica nije prošla, napravite pauzu od 2 dana pa kuru ponovite. Ako je vrućica nestala nakon 4 dana, kura se ne mora ponavljati. 

Pripravak s maslinovim uljem

U 200 ml maslinova ulja stavite 0,5 g mentola i 1 žumanjak svježega jajeta. Sve dobro izmiješajte i popijete na gutljaje u roku od 4 sata. To je izvanredno djelotvoran lijek u slučaju kamenaca i pijeska u žučnom mjehuru, napada i teškoća u području jetre. Za čišćenje žučnoga kamenca treba uzimati 3 žlice ovoga pripravka svaku večer prije spavanja tijekom 3 – 4 dana.

Korištenje maslinova ulja kod manjih zdravstvenih tegoba

Već je prorok Hošea u Starom zavjetu rekao da će ‘ljepota biti kao u masline’. Time je želio reći da neće biti bora na licu, lice će izgledati mlado i lijepo. A za lijepo i glatko lice možete napraviti sljedeće: ugrijte u posudi vodu i ostavite da provri, nakon toga maknite s vatre i položite lice iznad pare, a glavu pokrijte ručnikom. Ostanite tako minutu do dvije, pa lagano ručnikom obrišite vlagu s lica i onda lice namažite maslinovim uljem. Lagano ga utrljajte kako bi se ulje lakše upilo u kožu. Radite li to duže vrijeme, preporučujem svaku večer prije spavanja tijekom 3 tjedna, bore na licu postupno nestaju, a lice je lijepo i glatko. Ako imate problema sa slabom stolicom, popijte ujutro natašte 2 velike žlice maslinova ulja, a odmah iza toga šalicu crne kave. To bi vam trebalo pomoći kod reguliranja stolice. A ako vam neko strano tijelo upadne u oko, nakapajte nekoliko kapi maslinova ulja u oko i nakon nekoliko sekundi nježnom čistom maramicom uklonite ulje iz oka. Ulje istodobno uklanja strano tijelo i ubija bacile koji su eventualno s tim stranim tijelom dospjeli u oko. 

Maslinovo ulje u prehrani

Preporučujem da u salatu stavljate samo djevičansko maslinovo ulje. Ono sadrži mnoge vitamine i antioksidanse protiv nastanka raka. Osim toga ono je mononezasićeno, što znači da je to najbolje ulje za naš organizam. Inače osim u salate, možete ga stavljati i u druga jela, a najbolje ga je dodati kad je jelo već gotovo! A sada jedan fini namaz od maslina. Za taj namaz potrebno nam je 200 g zelenih otkoštenih maslina, 2 žlice maslinova ulja, 2 žlice čili umaka, 2 – 3 češnja češnjaka, 1 žlica šećera i pola avokada. Sve ove sastojke dobro izmiksajte. Uzmite kriške kruha, koje možete malo zapeći s obje strane ili ih ostaviti svježe.  U namazu je puno vitamina i vrlo je dobar za podizanje imuniteta. 

Pripravak protiv pijeska u mjehuru i bubrezima

Uzmite listove peršina i dobro izmiksajte. Zatim uzmite jednu malu žlicu samljevenih listova peršina i dodajte jednu veliku žlicu maslinova djevičanskoga ulja i dobro promiješajte. To pojedite prije doručka, ručka i večere. Ovim pripravkom se pojačava nesmetano i bezbolno izbacivanje pijeska i kamenca prilikom mokrenja. Jedite to svaki dan prije svakog obroka tijekom 3 tjedna. Ipak, ako je kamenac veći od pola centimetra, nemojte nikada pokušati ga izbaciti ljekovitim pripravcima jer može zastati u mokraćnim putovima i teško ih ošteti a onda će doci do upala i možda teških posljedica.

Pripravak za bolesti pluća

Napravite mješavinu od 250 ml hladno prešanoga maslinova ulja, 250 g smeđega šećera i 250 g svježe iscijeđenoga limunova soka i dobro izmiješajte. Ostavite ovaj pripravak da odstoji 2 – 3 dana i svako malo ga promiješajte. Nakon toga uzimajte svaki dan po 2 velike žlice ove smjese prije doručka natašte, dvije prije ručka i dvije prije večere. Činite sve tako dok ne potrošite ovu smjesu. Poslije toga po potrebi se napravi pauza od jednoga tjedna i kura se može ponoviti. Ovo je vrlo djelotvorno kod svih bolesti pluća.

Pripravak koji pomaže nakon infarkta i moždanoga udara

U pola litre vrele vode stavite 2 velike žlice lista masline i po jednu veliku žlicu lista metvice i cvijeta lavande, promiješajte, poklopite i ostavite da odstoji 2 – 3 sata poklopljeno. Nakon toga procijedite i pijte svakih sat vremena po 100 ml ovoga pripravka i sve tako dok ne potrošite ovu količinu. Ponavljajte ovo tjedan dana, tjedan pauze i kuru ponovite. To će vam pomoći za oporavak od srčanoga ili moždanoga udara.

 

 

Autor: fra Juro Marčinković

Izvor: Svjetlo riječi
Ostavi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljena.

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.